Harpuşta Nedir? Harpuşta Çeşitleri ve Fiyatları 2021

Harpuşta Nedir? Dış etkilere açık duvarların üstünü örten ve yağmur suyu, kar suyu gibi istenmeyen etkilerin yanlara akmasını sağlayan don ve yağış etkilerinden korunmak için yapılan duvar üstü kaplamaya, üzerinde su ve karın birikmemesi için bir tarafa ya da balıksırtı şeklinde ortadan iki tarafa eğimli olarak yapılan, damlalık çıkıntılı elemanlara harpuşta denir. Bu sayede suyun ve soğuk havalarda don etkisinin yapıya vereceği zararın önüne geçilir.  Harpuştaya duvar semeri de denilmektedir.

Harpuşta Nedir

Harpuştalar; kesme taş, beton, mermer, alüminyum, mozaik olarak yapılabileceği gibi metal veya ahşaptan da yapılabilir. Ancak her ahşap dayanıklı olmayacaktır. Şekilleri U ve L şeklinde çatı parapetinin üzerini kapatacak “harpuştalar” üretilmektedir. Harpuştalar inşaatta parapet üzerinde yapılabildiği gibi dışarıda hazır imal edilip yerine de monte edilebilir. Mimari açıdan bir bütünlük oluşturacak şekillerde ve istenilen estetiğe göre imalatı yapılabilir.

Harpuşta Çeşitleri Harpuşta Nedir?

Prekast Harpuşta: prekast harpuşta korkuluk yapımında çok kullanılır. Manto ve cephe kaplama uygulamalarının artan popülaritesi ile parapetlerde bir ısı yalıtım malzemesi ile kaplanmıştır. Yalıtılmış dış cephe kaplaması ve parapet kombinasyonunun ağzı açık olduğundan bu alanlarda kar ve su sızıntısına uygun olacak ayrıntıda bir Harpuşta ile kapatılmalıdır. Harpuşta’da Mermer, Taş, CTP, cam, Pachiyeli Polyester, alüminyum ve çinko yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca pratik ve manto sistemleri ile bir bütün olarak JAMB Harpuşta yaygın olarak tercih edilmiştir. Ayrıca Harpuştalar yapı söve Ürün Grubu muadillerine göre çok ekonomiktir.

Alüminyum Harpuşta: Harpuşta Çeşitleri, çatısı yağmur, kar vb. dereye doğru çevrilmelidir. Suyun üzerinde birikmesi ve ön tarafa akması önlenmelidir. Harpuşta birleşme noktalarının, eğer malzeme köpük (EPS-XPS) ise, söve tamir harcı olarak adlandırdığımız söve ve kendi malzemesi ile Harpuştasın üzerine doldurulmasıdır. Silikon, harç, yapıştırıcı gibi malzemeler kullanılırsa, bağlantı noktalarındaki çatlakları çok yakın bir zamanda görmeye başlayabiliriz.

Binalarda mantolamanın mecburi olması, ısı yalıtımı ve cephe kaplama uygulamalarının çokça yapılması ile eş güdümlü parapetler de bir ısı yalıtım malzemesi olan söve kaplama malzemeleri aracılığıyla giydirilmiş olmuştur. Yalıtımlı dış cephe kaplaması ile parapet birleşiminin ağzının açık olması dolayısı ile bu alanlarda kar ve su sızıntısına karşılık, makul detaydaki bir harpuşta sövelerle ile kapatılması zorunuluğunu getirmiştir. Harpuşta olarak, Mermer, Taş, CTP (Cam Pakviyeli Polyester), Alüminyum ve Çinko yaygın olarak kullanılmakla birlikte, pratik ve mantolama sistemleri ile bir bütün olması açısından söve harpuştalarında yaygın olarak tercih edilmeye başlanmıştır.

Harpuşta Söve Fiyatları

Bina çatı parapetlerinde kullandığımız eps strafor harpuşta söveler, ebatlarına ve ölçülerine göre fiyatlandırılmaktadır. Söve harpuştanın fiyatları 27.00TL+KDV ‘den başlamaktadır. Harpuşta söve fiyatları büyüklük ve küçüklüklerine göre, hazırlanacak çatı parapet profilinin ebatlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Stupa Nedir? Stupa Örnekleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*