Müddetname Ne Demek?

Müddetname Ne Demek? Müddetname mahkeme tarafından karara bağlanan, kesinleşmiş hapis cezaları veya para cezasının hapse çevrilmiş para cezaları ile ilgili bilgilerin bulunduğu belgeye denir.

Müddetname Ne Demek

Müddetname mahkemenin bağlı bulunduğu taşra ilamat bürosu yada ilamat infaz bürolarında hazırlanır. Müddetname hesaplaması ise bu bürolardan sorumlu cumhuriyet savcısı tarafından yapılır.  Müddetname hazırlandıktan sonra zabıt katibi ve cumhuriyet savcısı tarafından imzalanır. Hazırlanan bu belge hükümlüye imza karşılığında elden teslimi yapılır.

Müddetnamede hata olduğu takdirde; müddetname’yi hazırlayan Cumhuriyet Başsavcılığına müddetnamenin hatalı olduğunu içeren itiraz dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Savcılık tarafından incelenen müddetname sonucunda hata tespit edildiği takdirde bu hata düzeltir aksi takdirde itiraz kabul edilmemektedir.

Müddetname hesaplama işleminde en önemli husus suçun işlendiği tarihtir. Suçun işlendiği tarihe göre cezada indirim oranları değişmektedir.

Müddetname Kim Tarafından Hazırlanır?

Mahkeme hakkınızda hapis cezası vermesinden sonra Müddetname hazırlama görevi mahkemenin bağlı bulunduğu taşra ilamat bürosu yada ilamat infaz büroları tarafından hazırlanmaktadır.  Müddetname hesaplaması bahsettiğim bürolardan sorumlu cumhuriyet savcısı tarafından yapılmaktadır. Müddetname belgesini hazırlama işini ise savcının yanında çalışan zabıt katipleri tarafından yapılır.  Müddetname hazırlandıktan sonra zabıt katibi ve cumhuriyet savcısı bu belgeye imzalarını atar.  Hazırlanan bu belge hükümlüye imza karşılığında elden teslimi yapılır.

Müddetname üzerinde bulunan bilgiler;

  • Hükümlünün Adı Soyadı
  • Mahkemenin Esas ve Karar numarası
  • Gözetim ve Tutukluluk bilgileri
  • Suç tarihi ve ilgili Suç maddesi
  • Ceza İnfaz Kurumuna giriş tarihi
  • Ceza İnfaz Kurumundan Şartla Salıverileceği tarih
  • Hükümlünün Tahliye olacağı tarih.

Müddetname Nasıl Hesaplanır? Müddetname Ne Demek?

Müddetname hesaplama işleminde en önemli husus suçun işlendiği tarihtir. Suçun işlendiği tarihe göre cezada indirim oranları da farklılık gösterebilir. Bu sebeple suçu işlediğiniz tarih baz alınarak, belli başlı kurallar çerçevesinde hapis cezanızın üzerinde indirimler uygulayarak  net bir rakam hesaplanır.

Karara Çıkmış Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*