2+0, 2+1, 3+1, 4+1 Ev Ne Demek? Daire Tipleri Hakkında Tüm Detaylar

Daire Tipleri Nelerdir? Ev almak ya da ev kiralamak istediğinizde başlıca önem konusu olanlar, evin konumu ve büyüklüğü olmaktadır. Evin büyüklüğünün yanı sıra, evin kaç odaya sahip olduğu da karar verme aşamasında oldukça önem arz etmektedir. Peki; 2+0 2+1, 3+1 ya da 4+1 nedir? Daire tipleri nelerdir? Daire Tipleri Nelerdir?

Daire Tipleri

1+1  Ne Demek? 1+1 Ev Nasıl Olur?

1+1 dairelerin en az net 28,5 metrekare büyüklüğünde inşa edilmiş olması gerekiyor. Bu daireler tek yatak odalı ve banyolu dairelerdir. Genelde bekar evi ya da öğrenci evi olarak tercih edilen yapılardır. Bunun yanı sıra bu daireleri kiralayanlar veya oturmak için alanlar genç evliler, geçici çalışanlar, emekli aileler, başka şehirde yaşayıp sık ziyarete gittikleri şehirde otelde kalmak istemeyenler de tercih etmektedir.

 2+1 Ne Demek? 2+1 Ev Nasıl Olur?

2+1 daireler, genellikle 100 metrekare altında bir yaşam alanı sunan yapılardır.100 metrekare altında olduğu içinde için en büyük alan salondur. Genellikle 2+1 evlerde mutfak, salonla aynı alanı paylaşmaktadır yani “Amerikan Mutfak” olarak adlandırılan tarzdadır. Ancak ayrı mutfak olan 2+1 evler de mevcuttur. 100 metrekarelik bir alana da en fazla 1 banyo ve 1 tuvalet konumlandırılabilir, pek çoğunda da yer kazanmak adına banyo ve tuvalet bir arada planlanmaktadır. Brüt olarak 105 veya 110 metrekareye kadar çıkan 2+1 daireler de mevcuttur.

 3+1 ne demek? 3+1 Ev Nasıl Olur?

Apartman dairelerinde en çok tercih edilen ve nispeten 2+1 evlerden daha geniş, avantajlı ve konforlu olan evler 3+1 evlerdir. Peki 3+1 ne demek; 3 adet ayrı odası ve 1 adet salonu bulunan evlerdir.

Genellikle 3+1 evlerde mutfak, salondan ayrı olarak bulunur yani “ayrı mutfak” olarak da ifa edilir. Amerikan Mutfak tarzında salonla aynı alanı paylaşan evlerde vardır. 3+1 evler genellikle bir veya birden fazla balkonludur. 3+1 evlerin 3 odası, genelde ya eşit ya da birbirine çok yakın metrekarelik alanlar olarak planlanırlar. 3+1 daireler genelde 100 metrekare ve üstünde olan evlerdir ve en büyük alan tabii ki salondur.

4+1 ne demek? 4+1 ev nasıl olur?

 Bu evler geniş aileler tarafından tercih edilen yapılardır. 4 oda ve 1 salon ise en az 150 metrekare olması gerekmektedir. 4+1 dairelerde salon en az 40 metrekare, ebeveyn yatak odası en az 20 metrekare, çocuk odaları en az 15 metrekare, mutfak en az 18 metrekare, banyo ise en az 8 metrekare olmalıdır.

Demir Ağırlıkları, İnşaat Demiri Ağırlık Tablosu hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*