Emlak Alım Satım Vergisi 2021

Emlak Alım Satım Vergisi 2021. Emlak ticaretinde tapu işlemleri ve tapu masrafları bölümü bulunmaktadır. Prosedürler, ev almaktan daha uzun sürebilmektedir. Bu vergi, kanunlarla belirlenir ve gayrimenkullerin bulundukları bölüme göre vergileri ya da harçları ödenmektedir.

Emlak Alım Satım Vergisi

Emlak alım satım vergisi nasıl hesaplanır, hangi taşınmaza hangi oranda vergi verilir gibi konuların tamamı, Emlak Vergisi Kanunu’nda yer almaktadır. Emlak alım satım vergisi, tapu harcı olarak adlandırılır.

Tapu Harcı (Emlak Alım Satım Vergisi) Nedir?

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için tapuda beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan harca denmektedir.

Emlak Alım Satım Vergisini Kim Karşılar?

Tapu masrafı, tarafların belirlediği şekilde ya da vergi yasasının talep ettiği şekilde ödenmektedir. Aksi belirtilmedikçe, taraflar eşit oranda emlak alım satım vergisini ödemektedirler. Her iki taraftan satış bedelinin yüzde 2’si (binde 20’si) oranında tahsil edilen bir harçtır. Taraflar arasında anlaşma sağlamış ise, satış prosedüründe belirlendiği şekilde ödeme işlemi gerçekleştirilir. Toplamda yüzde 4 olarak, satıştan vergi olarak alınır.

 Örneğin 400 bin liralık ev alındığında  400.000 TL / 1.000 = 400  400 x 20=8.000 TL Alıcı tarafından 8 bin TL ve satıcı tarafından 8 bin TL olmak üzere toplam 16 bin TL   tapu harcı ödenir.

Tapu Harcı İndirimi Ne Kadar?

05.05.2018 tarihinden geçerli olarak Bakanlar Kurulu kararınca binde 40 (yüzde 4) olarak alınan tapu harcını “kat irtifakı veya mülkiyetine sahip” konut ve iş yerlerinde binde 30’a (yüzde 3’e) indiren tapu harcı indirim kararı, 31.12.2019 tarihinde sona ermiştir. Yani 1 Ocak 2020’den sonra tapu alım satım işlemlerinde alıcı ve satıcı tapu harcı toplamı, binde 40 (yüzde 4) olarak uygulanmaktadır.

Tapu Harcı Hangi Bankalara Ödenebilir?

 Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve PTT hariç tüm bankların kredi kartı ile tapu harcını Gelir İdaresi’nin online işlemleri üzerinden ödemek mümkün. Tapu harcı ödemesini banka şubesi üzerinden yapacaksanız ancak şu bankaların şubeleri üzerinden ödemeyi yapabilirsiniz:

Ziraat Bankası

Ziraat Katılım Bankası

Halk Bankası

Vakıflar Bankası

Vakıf Katılım Bankası

PTT

İpoteğin Terkini Ne Demek? Nasıl Yapılır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*