Devren Kiralık Ne Demek?

Devren kiralık ne demek? Devren kiralanacak mülkte nelere dikkat edilmelidir? Devren kiralık tanımı daha çok işyerleri ve dükkanlar için kullanılmaktadır. Devren kiralık, bir kiracının taşınmaz mal üzerindeki kullanım hakkını bir başkasına devretmesidir. Yani bunu şu şekilde açıklayabiliriz:

Devren Kiralık Ne Demek

Devren kiralık demek bir gayrimenkulün içerisinde bulunan eşya veya malzemeler ile beraber ve aynı zamanda o ticari işletmenin yıllar boyunca kazandığı ve hali hazırda sahip olduğu ticari müşteri potansiyeli ile beraber devrediliyor olması anlamına gelmektedir.  Ayrıca Türk Borçlar Kanunu, “devren kiralama” işlemine ilişkin düzenlemeler içermektedir.

Kanunda, devren kiralama “alt kira ve kullanım hakkının devri” şeklinde düzenlenir. Devren Kiralık iş yerini kiralamak isteyen bir kişi öncellikle devreden eski kiracıya anlaşılan devir ücretini öder. Daha sonra mülk sahibiyle yeni bir kira kontratı yaparak bu iş yerinde yeni kiracı haline gelir.

Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir? Devren Kiralık Ne Demek ?

Devren kiralayacağınız iş yeri ya da dükkanda dikkat etmeniz gereken bir kaç husus bulunmaktadır. Bir işletmeyi devren kiralayacak iseniz mutlaka işletme ile ilgili uzun süre araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

  • O işletmede tam olarak hangi malzemeler bulunmaktadır?
  • Bu malzemeler sizin işi yapmamızda yeterli olacak mı?
  • Dükkanın durumu ve iç planı, yapısı sizi tatmin ediyor mu?
  • Dükkanı iyileştirmek için ne kadar masraf etmek zorunda kalacaksınız?
  • Kiralayacağınız dükkan kaç yıllık?
  • Belirli bir müşteri kitlesine sahip mi?
  • Müşteriler bu dükkanın şu ana kadar verdiği hizmetten memnun mu?
  • Devren kiralayacağınız yerin en önemli noktalardan biri dükkanın günlük veya aylık cirosu ne kadardır? Giderleri ne kadar? Elde edeceğiniz kar ne kadar?

Emlak Alım Satım Vergisi 2020 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*