Faizlerin Düşmesi Konut Fiyatlarını Artışa Geçirdi!

Faizlerin Düşmesi Konut Fiyatlarını Artışa Geçirdi! Konut kredisinde faizler düştü ancak bu kez konut fiyatları % 10-20 oranında yükselmeye başladı.

Faizlerin Düşmesi Konut Fiyatlarını Artışa Geçirdi

Düşük faizli kredilerden faydalanarak ev sahibi olmak isteyenler kişiler bankalara yöneldi. Konu ile ilgili olarak Leyla İlhan’ın haberine göre; fakat bu defa satılık evlerin fiyatları bir hafta içinde yüzde 10-20 arasında yükseldi.

Faizlerin Düşmesi Konut Fiyatlarını Artışa Geçirdi!

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, konuya ilişkin olarak yapmış olduğu açıklamada “20-25 yıllık binalarda hala cazip fiyatta evler var. 0-5 yaş arası evlerin fiyatları ise yüksek. 7-8 bin lira kira vermek istemeyenler 10 bin lira krediyi göze alıp ev almaya başladı” ifadelerini kullandı. Aşa, piyasadaki faiz indirimini değerlendirmek isteyen bazı konut sahiplerinin ise fiyatları artırmaya başladığını vurgulayarak, “Faiz indirimiyle 700 bin TL’lik ev, 10 yıllık vadede vatandaşa 50 bin TL kredi kazancı sağlıyor. Ancak gayrimenkul sahibi evin fiyatını 100 bin lira artırınca, 50 bin TL avantaj ortadan kalktığı gibi 50 bin TL fazladan ödemek durumunda kalınıyor” şeklinde konuştu.

Faizdeki Avantajı Ev Sahipleri Alıyor

Faizdeki düşüşün piyasaya moral ve motivasyon anlamında olumlu katkıda bulunduğunu dile getiren Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan da konuyla ilgili olarak şu açıklamalar yaptı. Bu açıklamada:

“Faiz indirimi ev sahibi olmak isteyenleri satış ofislerine ve emlak ofislerine çekmeye başladı. 10 yıl vadeli 500 bin TL kredi kullanan birisi, bu indirimle 20 bin TL kazanmış oluyor. Yani ödemelerine ayda ortalama 700-800 TL’lik bir etki sağlayacak. Faizlerin düşürülmesiyle ev sahipleri ve müteahhit grupları fiyatlarını yüzde 10-15 oranında artırmaya başladı. Bu artışa rağmen dövizde altında kazanan da bu fırsatı değerlendiriyor. Ayrıca yüksek kiradan kaçmak isteyenler de alıma geçiyor. Dolayısıyla bu sefer de faiz indiriminin getirdiği avantajı ev sahibi ya da proje sahipleri alıyor.” dedi.

“İndirimin Alıcı İçin Anlamı Kalmadı”

Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp de kamu bankalarının konut kredi faizlerini düşürdüğü anda ev fiyatlarının artışa geçtiğini ifade ederek, “Yüzde 10 ile 20 oranında artan ev fiyatları nedeniyle faiz indiriminin alıcı için bir anlamı kalmadı. Dövize bağlı inşaat maliyetleri devamlı yükseldiği için ev fiyatları önümüzdeki süreçte yüzde 3040 oranında artacak” dedi.

Konut Satışları Şehir Dışında Yoğunlaşıyor

Konut kredilerinde yaşanan düşüşün konut satışlarına yansımaya başladığını belirtenZingat Ticari Direktörü Eser Karaismailoğlu, toplam taleplerin % 75’inin kiralık, % 25’i ise satılıkken, şu anda bu oranın % 60 kiralık, % 40 satılık olduğunu dil getirdi.Karaismailoğlu, “Fiyatlar şehir merkezlerinde çok yüksek olunca, şehir dışına doğru alımlar artmaya başladı. Avrupa yakasında, Esenyurt, Bahçeşehir, Başakşehir, Avcılar, Anadolu yakasında ise Kartal, Kurtköy, Pendik Tuzla gibi bölgelere yoğun talep var” şeklinde konuştu.

Yatırımcı Konut Alımına Yöneldi

Piyasada bir hareketlilik yaşandığını fakat bunun düşürülen konut faizi kredisinden daha çok varlık korumadan kaynaklandığını dile getiren tapu.com CEO’su Emre Erşahin, “Çünkü konut kredisi faizlerinde uzun vadede düşüş sağlansa da aylık ödemelerde sınırlı düşüş getirdi. Dolayısıyla faiz indiriminden kaynaklı konut satış artışı çok yüksek değil. Ancak bizim pazaryerimizde hareketlilik var. Çünkü konutun değer artışının yüzde 50-80 arasında olması yatırımcıyı gayrimenkul alımına yönlendirdi. Emlak piyasası yıl boyunca hareketliydi ve giderek talep artıyor” dedi. Üretici fiyat endeksinde düşüş yaşanmadığı sürece, yeni konut üretiminin sınırlı kalacağını bu nedenle fiyat artışının süreceğini belirten Erşahin, konut kredileriyle alımın hızlanması için anlamlı düşüşün olması gerektiğine vurgu yaptı.

Ev Kiraları Nasıl Düşürülür? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*