Tapu İpotek Kaldırma İşlemi Nasıl Olur? Ne Kadar Sürer?

Tapu İpotek Kaldırma İşlemi Nasıl Olur? Ülkemizde ipotekli işlemler her geçen gün artmaktadır. Tapuda kayıtlı olan taşınmazların üzerine ipotek konulabilmektedir. İpotek borcun ödenmesini teminat altına alabilmek için borç ödemesi yerine getirildiği anda kaldırılmak üzere konulan tapu kaydına denir. Bu kayıt taşınmaz üzerinde alacaklı lehine alacağın ödenmemesi durumunda tasarruf etme hakkı verir. İpoteklerin de derecelendirmeleri bulunmakta olup tapu siciline yapılan tescil sıralamasına göre belirlenmektedir.

Tapu İpotek Kaldırma

Tapu İpotek Kaldırma İşlemi Nasıl Olur?

İpoteğin tamamen kaldırılması için kişi borucunun tamamını ödenmesi gerekmektedir. Gayrimenkul kredilerinde konulan ipoteklerde de tüm borç ödendikten sonra ipotek kaldırılmaktadır. İpotek kaldırıldıktan sonra alım- satım işlemleri yapılabilir. Borcun ödenmemesi durumunda, ipotek koyulan taşınmaz mal satılarak, borcun ödenmesi de sağlanabilir. Borcun ödenmesi halinde ‘ipotek fek’ olarak adlandırılan borcun kalkması durumunda, gayrimenkul üzerindeki ipoteğin kaldırılması yazısı alınmalıdır gerekmektedir.

Yazı alındıktan sonra Tapu Sicil Müdürlüğü’ne iletilir. Borcun ödenmesiyle ipotek fekki belgeleri ilgili müdürlük tarafından incelenir ve uygun görüldüğü takdirde, taşınmaz mallar üzerindeki ipotek şerhi kaldırılır. Gayrimenkul üzerindeki ipotek kalkmış olur.

İpotek Fek Yazısı Süresi Ne Kadardır?

İpotek fek yazısı almak için kişi borcunun tamamını ödenmesi gerekmektedir. İpoteğin fekki yazısını istemeniz halinde banka sizden bir dilekçe yazmanızı talep edecektir. Yazdığınız bu dilekçenin sonucu olarak bir yada iki gün içinde ipotek fek yazısını almak için bankaya çağrılırsınız. Aldığınız ipotek fek yazısı ile birlikte Tapu Sicil Müdürlüğüne gittiğinizde tapunuzun üzerindeki ipotek gerekli işlemler yapıldıktan sonra silinir. Tapunuza ipoteğin fek edilmesi ibaresi işlenir. İpotek fek yazısı aldıktan sonra mutlaka bir yıl içerisinde Tapu sicil Müdürlüğüne gidilerek ipoteğin kaldırılması işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Aksi halde sicili işleyecek kurum ipotek fek yazısını güncellemenizi isteyebilir ve tekrar aynı işlemleri yeniden yapmanız gerekecektir.

İpotek Nedir? İkinci Derece İpotek Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*