İpotek Nedir? İkinci Derece İpotek Ne Demek?

İkinci Derece İpotek Ne Demek? Ülkemizde ipotekli işlemler her geçen gün artmaktadır. Tapuda kayıtlı olan taşınmazların üzerine ipotek konulabilmektedir. İpotek borcun ödenmesini teminat altına alabilmek için borç ödemesi yerine getirildiği anda kaldırılmak üzere konulan tapu kaydına denir. Bu kayıt taşınmaz üzerinde alacaklı lehine alacağın ödenmemesi durumunda tasarruf etme hakkı verir. İpoteklerin de derecelendirmeleri bulunmakta olup tapu siciline yapılan tescil sıralamasına göre belirlenmektedir.

İkinci Derece İpotek

İkinci Derece İpotek Ne Demek?

Tapunun üzerine birden fazla ipotek konulabilmektedir. Yani aynı taşınmaz farklı borçlar için birden fazla seferde teminat olarak gösterilebilir. Tapunun üzerine ilk konulan ipotek birinci dereceden ipotek olarak kabul edilirken sonra konulan yeni ipotekler ise ikinci derece ipotek olarak adlandırılmaktadır. Birinci sıra ipotek koyan kişi alacağın tahsili içindaha avantajlı bir koşulda bulunuyor. Bu nedenle isteyen kişiler ipoteğin derecesini arttırma hakkını kullanabilmektedir. Bu işlem tapu dairelerinde kısa sürede yapılıyor.

Serbest Derece İpotek Nedir?

İpotek seviyesinin yükseltilmesi işlemineserbest derece ipotek adı verilmektedir. İpotek sıralamasında üst sıranın boşalması durumunda alt sırada yer alan ipotek sahibi sırasının yükseltilmesini talep etme hakkı bulunmaktadır. Ancak bu hakkın kullanılabilmesi için ipotek senedi düzenlenirken kişinin senede bu hakkı bulunduğuna dair bir ibare yazdırması gerekir. İpotek senedinde böyle bir ibare yer almıyorsa ya da serbest derece hakkı bir başkasına aitse sizin ipotek derece yükseltme başvurusunda bulunmanıza rağmen başvurunuza rağmen işleminiz onay almayacak ve yapılmayacaktır.

2. Derece İpoteğin Tapudan Silinmesi

Normal şartlarda alacağın sona ermesiyle birlikte alacağa bağlı ipotek de sona ermektedir. Ne var ki alacaklının rıza gösterip tapu müdürlüğüne başvurması gerekir. Buna uyulmazsa ipotek tapu sicilinde kalmaya devam etmektedir. Bu durum ise borcunu ödemiş olan borçluyu mağdur etmekte olup bu durumda mahkemeden karar alınarak ipoteğin kaldırılması gerekecektir.

İpotek Nedir? İpotekli Ev Alınır Satılır Mı? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*