İpotek Nedir? İpotekli Ev Alınır Satılır Mı?

ipotek nedir?

İpotek Nedir?

İpotek , alacağa karşı güvence sağlamak için kullanılan mal ya da ürün anlamına gelen iktisadi bir terimidir. Genellikle bankalar tarafından verilen kredi ödemeleri için kredi çeken şahsın borç ödememe durumuna karşılık olarak mal, para ya da ürünü rehin bırakması anlamına gelir. Bu sayede banka alacaklarına karşı güvence sağlamış olur.

Kredi ödemeleri tamamlandığında rehin durumu da ortadan kalkar. 

İpotek sistemi her ülkede aynı şartlarla belirlenmese de sistem hemen hemen aynı işlemektedir. 

İpotek Nedir
ipotek nedir?

İpotek Nasıl Yapılır?

Konut kredisi ev almak isteyen pek çok kişinin başvurduğu bir uygulamadır. Bankaların sunduğu ev kredisi ile her ay belli bir ücret ödeyerek kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

Borç veren kimse, borcu alan ve diğer olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. İpotek, eşya hukuku kapsamında değerlendirilmektedir ve MK. 881-897. maddelerle düzenlenmektedir. 

Fakat bazı özel yasalar da farklı varlıkların rehin halini ipotek olarak değerlendirmektedir ve buna ilişkin b düzenlemeler içerir. Türk Ticaret Kanunu 875 ve sonrasındaki maddeler gemi ipoteği, Türk Sivil Havacılık Kanunu Madde 69 ise hava aracı ipoteği konularını düzenler.

İpotek nedir ? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

İpotekli Ev Nasıl Satılır?

İpotekli evinizi satmak itiyorsanız, öncelikle evi satın alacak kişi ile anlaşıp bankaya gitmeniz gerekmektedir. Bu durumda alıcı sizin kredi borcunuzu devralabilir ya da ev için verdiği ücret ile siz kendi kredinizi ödeyebilirsiniz. Eğer evi alacak kişi de evi kredi çekip alacak ise bankanın da onayını alarak kredi borcunuzu alıcıya devredebilirsiniz. İkinci seçeneği uygulamanız durumunda ise erken ödeme cezası ödeyebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İpotekli Ev Alımı Nasıl Yapılır?

Almak istediğiniz evin üzerinde herhangi bir rehin olup olmadığını tapuda görmeniz mümkündür. Konutun üzerinde ipotek olsa bile konutu satın alabilirsiniz. İpotekli evi satın alabilmeniz için ilk olarak evin üzerindeki ipoteği kaldırmanız gerekmektedir. İpoteğin kaldırılması için evin borcunu ödemeniz gerekmektedir. Kredi ile ev almayı düşünüyorsanız çektiğiniz tutarın bir kısmı ile borcunu ödeyebilir ve ev sahibine ödeyeceğiniz ücretten düşebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise satıcı ve banka ile anlaşarak evin kredi borcunu devralabilir ve ödeyebilirsiniz.

İrtifak Nedir? hakkında daha fazlas bilgi almak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*