İpotekli Ev Satışı Nasıl Olur? İpotekli Ev Almanın Riskleri Nelerdir?

İpotek Nedir?

İpotekli ev satışı nasıl olur dan önce ipoteğin ne anlama geldiğine bir bakalım. İpotek, alacağa karşı güvence sağlamak için kullanılan mal ya da ürün anlamına gelen iktisadi bir terimidir. Genellikle bankalar tarafından verilen kredi ödemeleri için kredi çeken şahsın borç ödememe durumuna karşılık olarak mal, para ya da ürünü rehin bırakması anlamına gelir. Bu sayede banka alacaklarına karşı güvence sağlamış olur.

Kredi ödemeleri tamamlandığında ipotek durumu da ortadan kalkar. 

İpotek sistemi her ülkede aynı şartlarla belirlenmese de sistem hemen hemen aynı işlemektedir. 

İpotekli ev alımı

İpotekli Ev Nasıl Satılır?

İpotekli evinizi satmak itiyorsanız, öncelikle evi satın alacak kişi ile anlaşıp bankaya gitmeniz gerekmektedir. Bu durumda alıcı sizin kredi borcunuzu devralabilir ya da ev için verdiği ücret ile siz kendi kredinizi ödeyebilirsiniz. Eğer evi alacak kişi de evi kredi çekip alacak ise bankanın da onayını alarak kredi borcunuzu alıcıya devredebilirsiniz. İkinci seçeneği uygulamanız durumunda ise erken ödeme cezası ödeyebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İpotekli Ev Nasıl Alınır?

Almak istediğiniz evin üzerinde herhangi bir ipotek olup olmadığını tapuda görmeniz mümkündür. Konutun üzerinde ipotek olsa bile konutu satın alabilirsiniz. İpotekli evi satın alabilmeniz için ilk olarak evin üzerindeki ipoteği kaldırmanız gerekmektedir. İpoteğin kaldırılması için evin borcunu ödemeniz gerekmektedir. Kredi ile ev almayı düşünüyorsanız çektiğiniz tutarın bir kısmı ile ipotek borcunu ödeyebilir ve ev sahibine ödeyeceğiniz ücretten düşebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise satıcı ve banka ile anlaşarak evin kredi borcunu devralabilir ve ödeyebilirsiniz.

İpotekli ev satışı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

İpotekli Ev Almanın Riskleri Nelerdir?

İpotekli konut satın almanın en büyük riski kişinin borcunu ödememesi veya ödemeyi geciktirmesi durumunda ipotek koyan alacaklı tarafın taşınmazı satma hakkına sahip olmasıdır. Yapılan satış için alınan bedelden ipotek tutarı kesilerek kalan tutar evi yeni alan kişiye ödenmektedir. Yani borcun ödenmemesi durumunda ipotekli ev sahibi her durumda taşınmazı satma hakkına sahiptir. Bu nedenle ipotekli ev satın alınırken kesinlikle satış bedelinden bu borcun düşülerek ipoteğin kaldırılması şart koyulmalıdır. Aksi durumda konutun kaybedilme riski borç devam ettiği müddetçe devam etmektedir.

Takyidat nedir ? Takyidatlı tapu nereden alınır hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

1 Comment

  1. ipotekli evede kiraci olarak oturuyorum..3 yil evin kirasini pesin odedim.Mal sahibi evi baska birine satipta beni evden tahliye edebilirmi?
    geregini rica ederim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*