İcradan Ev Almak Nasıl Olur? 2021

İcradan Ev Almak Nasıl Olur? İcra daireleri tarafından satışa çıkarılan evlere ilişkin tüm bilgiler esatis.uyap.gov.tr adresinde yer verilmektedir. Evin fotoğrafı, içerisinde bulunan mutfak, laminant, banyo malzemelerinin özellikleri, toplu ulaşıma yakın olup olmadığı gibi birçok bilgi icra dairelerinin ilanlarında bulabilirsiniz. Evin özelliklerini görebilmek için UYAP sistemine üye olmanız gerekiyor.

İcradan Ev Almak

İcra İhalelerinden Ev Alırken Bilinmesi Gerekenler

  • İcradan alınan gayrimenkullerin piyasa değerlerine göre çok daha ucuza alınabileceği düşünülmemelidir. Zira özellikle elektronik ihale sisteminin gelmesiyle birlikte icradaki gayrimenkuller gerçek değerlerine oldukça yakın bedellere satılmaktadır.
  • İhalesi yapılan gayrimenkulün teklif verilmeden önce bizzat yerinde görülmesinde fayda bulunmaktadır. Bu noktada emlakçılardan yahut internet üzerinden yapılacak karşılaştırmalarla rayiç bedel tahmin edilmelidir. Ayrıca ihaleye teklif vermeden önce icra dosyasının ve bilirkişi raporunun incelenmesinde de büyük fayda bulunmaktadır.
  • Bilirkişi raporundaki ifadelerin güncelliğini kaybedebileceğinin farkında olunmalıdır. Zira sonraki süreçte gayrimenkulün hasar alma ve durumunun değişme riski her zaman bulunmaktadır.
  • Gayrimenkulün iskân durumu, yönetim planı, vaziyet planı ve imar planının incelenmesi gerekmektedir.
  • İhaleye çıkan gayrimenkulde kiracı varsa satıştan hemen sonra yerleşmek / başkasına kiraya vermek gibi durumlar söz konusu değildir.
  • Alınan gayrimenkulün kısa süre başkasına yüksek fiyatlarda satılması halinde gelir vergisi ödeneceğini bilmeniz gerekir.
  • İhaleyi kazandıktan sonra vazgeçilmesi halinde birçok masrafla karşı karşıya kalınacağı bilinmelidir.

İcradan Ev Almak İçin Kredi Kullanılabilir Mi?

İcradan ev alırken kredi alınamayacağına dair belirtilen net bir karar bulunmamaktadır. Bankaların icralı satışların usulü ve riskleri nedeniyle kredi vermeyi tercih etmemektedir. Kullanıcılar icradan yapacakları alımlarda nakit yatırımları kullanmak zorunda kalmaktadır. Sıradan gayrimenkul satışlarında izlenen yoldan ve tapu işlemlerinden farklı olan icralı alımlar kredi kullanımını imkânsız hale getirmektedir. Hem kamu bankaları hem de özel bankalar aynı nedenlerle icralı işlemlerde kredi vermeye yanaşmıyor.

Tapu Tahsis Belgesi Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*