Emirgan Korusu Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Emirgan Korusu Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Emirgan Korusu, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan bir koru olarak bilinmektedir. İstanbul Boğazı kıyılarında, Emirgân-İstinye semtleri arasında yer alır. İstanbul Boğazı kıyısında, 47,2 hektarlık bir alanda sırtlar ve yamaçlar üstüne yayılmıştır bir durumu söz konusudur. Çevresi yüksek duvarlarla çevrilmiştir.

Emirgan Korusu Nerede

Koru, 17. yüzyılda Osmanlı padişahı IV. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan olarak inşa edilmiştir. Daha önce Feridun Bahçeleri olarak anılan bölge bundan sonra Emirgân Korusu olarak anılmaya devam etmiştir. Yüzyıllar boyunca pek çok kez el değiştirmiş olan bu koru, 19. yüzyılda Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya hediye olarak verilmiştir. 1871-1878 yılları arasında koru içinde 3 köşk yaptırılmıştır. Günümüze de ulaşan bu köşkler Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak isimlendirilmiştir. 1940 yılında dönemin İstanbul belediye başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenerek halka açılmıştır.

2006 yılından itibaren de her yıl nisan ayında Emirgan Korusu’nda Lâle Festivali düzenlenmektedir.

Emirgan Korusu Nerede? Nasıl Gidilir?

Sarıyer konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Emirgan Korusu konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir burada bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Emirgan Korusu – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 22, 25E, 29Ş, 40T, 42T, EL2
  • Metro: M2
  • Minibüs / Dolmuş: MİNİBÜS: SRY-14

Yeniköy Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*