Toki 50 Bin Konut Projesi Kurası Ne Zaman Çekilecek

TOKİ 50 bin konut

TOKİ 50 Bin Konut Projesi Kurası Ne Zaman Çekilecek

TOKİ 50 Bin Konut Projesi Başvuruları Tamamlandı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 6 Mart’tan itibariyle başvuruların alınmaya başlandığı TOKİ konutlarına başvuru işlemleri 19 Nisan’da tamamlandı. Toplu Konut İdaresi tarafından yapılacak olan 67 ilde ve toplam 140 proje ile 50 bin adet yeni sosyal konuta vatandaş yoğun ilgi gösterdi. 50 bin adet konut kampanyasına Türkiye genelinde toplam 636 bin 787 kişi başvurdu.

Kuralar Anadolu’da Mayıs-Haziran İstanbul’da İse Temmuz Ayında Çekilecek

Başvuru yapıldıktan sonra herkesin en çok merak ettiği konu tabi ki kuraların ne zaman çekileceği. TOKİ tarafından kesin ve resmi bir tarih henüz açıklanmamış olup edinilen bilgilere göre Anadolu illerinde Mayıs-Haziran aylarında, İstanbul’da ise Temmuz ayında kura çekilişleri yapılacak.

Tasarımlarda Yatay Mimari Uygulanacak

TOKİ konut projelerinde yatay mimari uygulanacak. Projelerde binalar 5 katı geçmeyecek ve mahalle kültürü yansıtılmaya çalışılacak. Projelerin toplam değeri yaklaşık 10 milyar Türk Lirası olacak.

TOKİ 50 bin konut kura ne zaman çekilecek

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut yaptığı açıklamada;

Vatandaşlarımız düşük bedelle konut sahibi olabiliyor”

Proje kapsamında inşa edilecek konutların 32 bin 198’inin 2+1, 17 bin 802’sinin ise 3+1 olduğunu aktaran Bulut, alt gelir grubunda yer alan vatandaşların daha rahat konut sahibi olabilmeleri için 2+1 konut sayısını yüzde 64 olarak belirlediklerini söyledi.

Bulut, başvuruları tamamlanan 50 bin yeni sosyal konutun minimum maliyet ile bütçelendiğini belirterek, “Konutlarımıza yoğun talep geliyor. Sosyal konut ürettiğimiz için vatandaşlarımız kira öder gibi hatta daha düşük bir bedelle konut sahibi olabiliyor. 2+1 konutlar 116 bin 400 liradan başlayıp aylık 388 lira taksitle, 3+1 konutlar 170 bin 720 liradan başlayıp, aylık 759 lira taksitle satışa sunuldu.” bilgisini verdi.

TOKİ olarak dar ve orta gelir grubundaki vatandaşların yanı sıra engelliler, şehit aileleri ve maluller ile emeklilere yönelik konut üretimlerini sürdürdüklerini vurgulayan Bulut, 50 bin yeni sosyal konut projesinde yüzde 10 şehit aileleri ve vazife malullerine, yüzde 5 engellilere, yüzde 25 de emeklilere kontenjan ayırdıklarını dile getirdi.

Diğer TOKİ haberleri için tıklayınız.

Kaynak: http://www.toki.gov.tr/haber/tokinin-sosyal-konut-projesine-636-bin-basvuru

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*