Ağva Nerede? Ağva Nereye Bağlıdır?

Ağva Nerede? Ağva Nereye Bağlıdır? Ağva, İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir beldedir. Özellikle İstanbullar için kısa süreli tatil amaçlı kaçış yerlerinden birisi de Ağva’dır. Muhteşem doğal güzellikleri ve yeşil alanları gelenlere eşsiz bir keyif veren yerdir.

Ağva Nerede

Tarihi geçmişi çok zengin bir bölgede yer almakta olan Ağva’da ilk insan izleri MÖ 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Birbirinden güzel mağaralar, muhteşem bir sahil şeridi ve yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunan Ağva birbirinden güzel koylara da sahiptir.

İstanbul ve çevre illerinde yaşayanlar için yazın deniz turizmi amaçlı tercih edebilen 3 km. uzunluğunda kumsalı olan Ağva Plajı da vardır. Sadece yazın değil diğer mevsimlerde de doğa ile baş başa kalmak için mükemmel kısa bir tatil için vazgeçilmezdir.

Ağva’da Yapabileceğiniz Aktiviteler Nelerdir?

  • Sahip olduğu göz alıcı doğasında yürüyüşler yapabilirsiniz. Kıyı ve koyları ile aynı zamanda harika tabiatı içerisinde yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz.
  • Balık tutmayı sevenler için bölge oldukça uygun bir aktivitedir.
  • Orman ve doğa ile iç içe bir bisiklet turu yapabilirsiniz.
  • Nehirlerinde tekne turları yapabilirsiniz.
  • Harika koylarını gezebilirsiniz.

Ağva Gezilecek Yerler

Ağva’nın doğusunda yer alan; Kilimli Koyu, Ağva merkezin 7 km doğusunda yer alan Kadırga Koyu, Ağva’nın sırtlarında yer alan bir yerleşim bölgesi olan Kalemköy, Kurfallı Köyü ve Hacıllı Şelalesi Ağva’nın gezilecek yerleri arasındadır.

Ağva’ya Nasıl Gidilir? Ağva Nerede?

İETT otobüsüyle İstanbul’dan Ağva’ya ulaşım: Üsküdar’dan Şile ve Ağva’ya İETT otobüsleri de sefer yapıyor. 139A numaralı otobüsle İETT konforuyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araçla Ağva’ya gitmek için TEM otoyolu E-5 ve Beykoz üzerinden olmak üzere üç farklı seçenek mevcuttur. İstanbul merkeze 110 km uzaklıkta olan bir yer.

Anadolu yakasında, Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Ağva’ya gitmek için, Sabiha Gökçen’den araç kiralama ile Göçbeyli, Darlık, İsaköy üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cankurtaran Nerede? Cankurtaran Nereye Bağlı? Tarihi Bilgileri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*