Şile Nerede? Haritası, Şile Nereye Bağlı?

Şile Nerede? Haritası, Şile Nereye Bağlı? Şile, İstanbul iline bağlı bir ilçe olan, Marmara Bölgesi’nin kuzey doğusunda, Karadeniz kıyısında bulunan bir ilçedir. Şile, Doğuda Kandıra, güneydoğuda Derince ve Körfez, güneyde Pendik ve Gebze, güneybatıda Çekmeköy ve batıda Beykoz ilçeleriyle çevrilidir. Şile, 60 km’lik bir sahil şeridine sahip olmasından dolayı özellikle hafta sonları adeta bir kaçış merkezi haline gelen yoğun bir şekilde tercih edilen bir yerdir.

Şile Nerede

Tarihi geçmişi MÖ 7. yüzyıla uzanan Şile’de tarih boyunca Frig, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerine rastlanmaktadır. Şile’ye ilk yerleşenlerin Bitinler olması sebebiyle bir dönem Bitinya olarak da adlandırılan Şile’ye Türkler ilk olarak Osmanlı zamanında ayak basmıştır. 1918 Mondros Anlaşması ile İngilizlere bırakılmış olsa da burası Kurtuluş Savaşı’nın ardından 7 Ekim 1922’de Türklerin egemenliği altına tekrar girmiştir.

Şile’nin tarihi ve kültürel mekânları: Şile Kalesi, Şile Feneri, Şile Evleri, Sarıkavak Kalesi (Hasanlı Köyü), Heciz Kalesi, Yeşilvadi, Hanımsuyu Çeşmesi, Osmanlı Hamamı (Yeniköy), Kilise Kalıntısı (Yeniköy), Vaftiz Yeri (Yeniköy), Kilise Kalıntısı (Yeniköy), Lahit Mezar (Sortullu Köyü), Papazın Çeşmesi (Kabakoz Köyü) olmak üzere birçok tarihi mekana sahiptir.

Şile’ye Nasıl Gidilir? Şile Nerede

Şile’ye özel otomobiliniz ile gitmek istiyorsanız, 1. ve 2. köprü üzerinden (çıkış ve girişlerden biraz önce-sonra) ŞİLE tabelasını takip ederek, TEM yolu üzerinden ise Sarıgazi-Şile yönünü takip ederek Şile’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer özel aracınız yok ise, Üsküdar’dan ve Harem’den Şile’ye düzenli olarak çalışmakta olan İETT ve Şile Ağva Üsküdar Turizm otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Şile’ye giden toplu ulaşım araçları, aynı zamanda sonrasında da Ağva’ya gidiyor. Şile’ye otobüsle yolculuk yaklaşık 1 buçuk saat, İETT otobüsü ile yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Ağva Nerede? Ağva Nereye Bağlıdır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*