Brüt Alan Nedir? Brüt Alan Nasıl Hesaplanır?

Brüt Alan Nedir? Konut alacak kişilerin sıkça karşılaştığı konu brüt alan ve net alandır. Bir dairenin alanı net alan ve brüt alan olarak ikiye ayrılmaktadır, apartman holü, oda bölmeleri, merdivenler, otopark, sosyal alanlar, asansörler, yangın merdivenleri yani bir site içerisinde veya bir yapı içerisinde bulunan her şey bu metrekareye dahil edilmektedir.

Bir binanın herhangi bir katındaki dairelerden birinin o katta kapladığı toplam alanın büyüklüğüne denir. Brüt metrekare hesabına daire içindeki balkon, duvarların iz düşüm olarak yarattığı alanlar, hatta kimi projelerde o dairenin kullanımındaki teraslar da dahil ediliyor. Baca boşlukları, varsa atık sistemi boşlukları da brüt metrekare alanına dahil edilmektedir. 

Brüt Alan

Brüt Alana Dahil Edilen Alanlar

•    Duvarlar,

•    Kolonlar,

•    Sıva payları,

•    Merdiven sahanlıkları,

•    Merdiven basamakları,

•    Merdivenlerin altında kalan alanlar,

•    Balkonlar,

•    Çatı katında bulunan teraslar,

•    Kat bahçeleri yer alır. 

Brüt Alan Nasıl Hesaplanır? 

Bağımsız bölüm içerisindeki duvarlar, kolonlar, sıva payları, merdiven sahanlıkları ve basamakları ile bu merdivenlerin altında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağımsız bölüm içerisinden doğrudan bağlantılı olan balkonlar, çatı katındaki ve zemin kattaki teraslar ve kat bahçeleri bu alana dahil olarak geçmektedir. Işıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölüm eklentileri ve ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları brüt alana dahil edilmemiştir. 

Hesabı yapılırken, komşu iki kenarın çarpımına eşittir. Evinizin alanını metrekare cinsinden bulmak için, evin birleşen iki duvarını dışarıdan metre ile ölçümünü yapmanız gerekmektedir. Ölçmüş olduğunuz bu iki değeri birbiriyle çarpın. Bulmuş olduğunuz sonuç evinizin brüt metrekaresidir. 

Brüt Alan Hesaplanamıyorsa Ne Yapmalı?

Kullanılmayan alanların net olarak belirlenemediği zaman brüt alan olarak, toplam alanın yüzde 20’si kabul edilir.

Brüt Metrekare Türleri

1.    Dış brüt: Bir evin toplam inşaat alanından aldığı payı ifade eder. Dış brüt hesaplanırken otopark, depo ve sosyal tesis gibi alanlar inşaat alanı içine dahil edilir.

2.    İç brüt: Bir evin bulunduğu kattan düşen paydır. İç brüt hesaplanırken; merdiven, asansör ve havalandırma boşlukları da dahil edilir.

İki Katlı Ev Maliyeti Ne Kadardır? 2020 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*