Muaccel Nedir? Muaccaliyet Ne Demek?

Muaccel Nedir? Muaccaliyet Ne Demek? Muaccel kelimesi artık günlük hayatta sık sık kullanılmasa da anlamı merak edilen kelimeler arasında yer alıyor. TDK’ye göre muaccel kelimesinin kökeni de merak edilmektedir. Muaccel kelimesini ilk kez duyan kişiler bu kelimenin anlamını merak ederek araştırma gereği duymaktadır. Peki, muaccel kelimesinin kökeni ne, muaccel kelimesinin kaç anlamı var? Gibi soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.

Muaccel Nedir

Muaccel Ne Demek? Muaccel Nedir?

Türk Dil Kurumu’na göre yayınlanan anlamda, muaccel kelimesinin anlamı şu şekilde ifade edilmektedir;

 – Acele olunmuş

 – Peşin

 – Hemen ödenmesi gereken

Bu farklı üç anlamı ile beraber muaccel kelimesini gündelik yaşamda da kullanabilmeniz mümkündür. Anlamlar genel olarak ortak bir noktada buluşmaktadırlar. Tek seferde ya da hızlı biçimde yapılan durumlar üzerinden ele alınır. Hızlı veya tek seferde yapılmış bir iş ya da hemen ödenmiş bir para anlamlarını da taşımaktadır.

Aynı zamanda aceleye getirilmiş ve bu yüzden istenen durum ortaya çıkarılmamış olaylar, olarak da bir anlam taşımaktadır. Her ne kadar eski zamanlarda Türkçede yaygın kullanılsa da, günümüzde artık çok fazla kullanılan sözcükler arasında yerini bulamamaktadır.

Emlakta Muaccel ve Muacceliyet Kelimeleri

Muaccel; vadesi gelmiş, ödenmesi gereken ya da talep edilebilen anlamları da taşımaktadır. Muacceliyet ise bir alacak verecek ilişkisinde, borcun vadesinin dolması ve borçludan istenebilecek hale gelmesi haline, söylenilen kelime olarak kabul edilmektedir.

Borçlar Kanunu’nun 346. maddesine göre, kiracı aleyhine düzenleme yasağı kapsamında, kiralayan, kiracıya kiralama bedeli ve yan giderler haricinde başka bir ödeme zorunluluğu getiremez. Bu kapsamda, kiralama bedelinin vadesinde ödenmemesi durumunda cezai bir şart eklenerek ödeme yapılması ya da sonraki ayları içeren kira bedellerinin muaccel hale geleceğine dair anlaşmalar geçersiz kabul edilir.

İstisnai olarak, kiracının tacir sayılan kişilerden ya da tüzel kişilerden olduğu işyerleri için yapılan kiralamalarda kanunun bu maddesi 01/07/2012 tarihinden itibaren 8 yıl süreyle uygulanmaz hükmü bulunmaktadır.

 Müstenidat Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*