Pergole Nedir? Pergole Örnekleri

Pergole Nedir? Günümüzde hemen hemen her konut sahibi pergola sistemlerini tercih etmektedir. Pergola kelimesi Latin dilinde saçak anlamında kullanılan “pergule” sözcüğünden Türkçemize geçmiştir. İtalyanca da ise “pergola” yani gölgelik anlamına taşımaktadır. Pergola sistemi ile yatay, bükümlü ve çatı şeklinde açıklıkları kapatma işleminde kullanılır. Pergola sistemleri özellikle güneşlik olarak yazları güneşten korumaktadır.

Pergole Nedir

Bunun yanında sistemin açılır kapanır tavanı ve su geçirmez özelliği sayesinde

Yağmurlu havalarda koruma sağlamaktadır. İstenildiği zaman pergola tente sisteminin etrafını camla kapatarak tente sisteminin açılır kapanır duruma getirilebilir. Böylece kış zamanında pergola sisteminin altında bahçede kalabilirsiniz.

Pergole Nerelerde Kullanılır? Pergole Nedir?

Pergole dört mevsim boyunca kullanılacak alanlar meydana çıkarmak amacı ile sıklıkla kullanılmaktadır. Bahçe ve balkonların ömrünü tüm yıla yayan pergole sistemi evlerde özellikle de çatı teraslarında ve balkonlarda kullanılmaktadır. Balkonları hem dışarıdaki soğuk havadan koruyan pergole aynı zamana balkon için de hoş bir görünüm katmaktadır.

Pergole Nedir

Bir diğer kullanım alanı olan bahçelerde de sık sık tercih edildiği bilinen pergole sistemi, bahçeleri de soğuk ve yağmurlu havalardan koruyarak ev sahiplerine yılın her ayı kullanılabilen bir bahçe alanı oluşturmaktadır. Tüm dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilen pergoleyi bazı belediyelerin yaptığı yürüyüş yolları veya kaldırımlarda da görmek mümkün. 

Pergole Nasıl Yapılır?

Uzman firmalar tarafından yapılan pergole, yapımı zahmetli bir sistemdir. Doğru kurulumun oldukça önemli olduğu pergole sistemi hem ahşap hem de demir malzeme kullanma imkânı sağlamaktadır. Pergole yapımı için ahşap malzeme seçilmiş ise ahşabın kalitesi büyük önem taşımaktadır.

Pergole Nedir

Pergole yapılacak alanın pergoleye göre tasarlanması önemli bir husustur. Sedir, sekoya, Rus çamı gibi ağaçların kullanılarak yapıldığı bilinen pergolede yapının dayanıklılığı açısından kullanılacak ahşabın türü oldukça önemlidir. Doğal görüntüsüyle en çok ahşap malzemenin tercih edildiği pergolelerde 50 yıl gibi uzun bir ömrü olan tik ağacı tavsiye edilmektedir.

Presiyometre Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*