Haydarpaşa Garı Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Haydarpaşa Garı Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Haydarpaşa Garı, İstanbul’un Anadolu yakasında, yer alan Kadıköy ilçesinde bulunan TCDD’ye ait eski ana tren istasyonu olarak bilinmektedir. Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olması amacıyla inşa edilerek 1908’de hizmete açılmıştır. Günümüzde TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Haydarpaşa Garı Nerede

Gar, 19 Haziran 2013’te tren hizmetlerine kapatılmıştır. Hizmette olduğu dönemde İstanbul-Haydarpaşa – Ankara demiryolunun başlangıç noktası olmaktaydı. 24 Temmuz 2014’de gara ait tüm tren hatları Pendik Tren İstasyonu’na taşınmıştır.

Devrin Osmanlı padişahı II. Abdülhamid döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapımı başlatılmış ve 19 Ağustos 1908 tarihinde hizmete başlamıştır. Bir rivayete göre binanın bulunduğu sahaya III. Selim’in paşalarından Haydar Paşa’nın adı gara verilmiştir. Binanın inşaatı, Anadolu Bağdat adı altında bir Alman şirketi tarafından yapılmıştır. Ayrıca bir Alman’ın teşebbüsüyle garın önünde mendirek inşa edilerek Anadolu’dan gelecek veya Anadolu’ya gidecek vagonların ticari eşyasını yükleme ve boşaltma işlevi için tesisler de bulunmaktadır.

İki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından hazırlanan proje kabul edilmiş ve garın yapımında Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalışmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephanelere 1917’de yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonucu binanın büyük bir bölümü hasar almıştır. Yeniden onarılan binaya bugünkü şekli verilmiştir. 1979’da Haydarpaşa’nın açıklarında Independenta adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonu meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasar görmüştür. 1976’da aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarılmış ve 1983’ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu yapılmıştır.

Garın çatısında bulunan saat Anadolu’daki aynı tip birçok çatı ve cephe saatinin aksine 1908 yılında yapının kendisiyle birlikte tamamlanmıştır. Barok süslemeli alınlıkta yer alan saat dairesel bir kadrandan ibarettir. Saatin orijinal mekanizması korunmaktadır. Kadrandaki Doğu Arap rakamları Harf Devrimi ile birlikte Arap rakamları ile değişimi yapılmıştır.

Haydarpaşa Garı Nerede? Nasıl Gidilir?

Kadıköy konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Haydarpaşa Garı konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Haydarpaşa Garı – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 14, 14ŞB, 15BK, 15F, 16D
  • Tren: MARMARAY
  • Metro: M4, M5
  • Minibüs / Dolmuş: DOLMUŞ: D-31, MİNİBÜS: C-57

Unkapanı Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*