Ev Fiyatlarındaki Artış 2022’de Devam Edecek

Ev Fiyatlarındaki Artış 2022’de Devam Edecek. Konutta, kira fiyatları kadar, satış fiyatlarının da yükselmesi 2018 yılından bu yana sektörden uzaklaşan yatırımcıyı yeniden gayrimenkule yönlendirdiğini söylemek mümkün. Son dönemde 16 bin Türk Lirası seviyelerinden başlayan metrekare fiyatlarına karşı, konut satışlarının Kasım ayında da arttığı gözlemlenmiştir. Konut fiyatlarında da 2022’de yüzde 50 seviyelerinde yükseliş beklentisi, sektöre olan yatırımcının talebini karşılıyor.

Ev Fiyatlarındaki Artış 2022'de Devam Edecek

Ev Fiyatlarındaki Artış 2022’de Devam Edecek

Gayrimenkule ilişkin talep yeni satışa çıkarılan projelere olan ilginin de yoğunlaşmasına neden oldu. Bankaların müşteri hizmetlerinde başta gayrimenkul olmak üzere konut ve araba alımlarına ilişkin transfer işlemlerinin yoğunlaştığı vurgulanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Kasım ayında sezona bağlı olarak Ekim aylarına göre satışlarda yüzde 5-6 gibi bir düşüş yaşanırken, bu sene Kasım’da yüzde 9’a yakın yükseliş olduğunu belirten emlakjetcom CEO’su Tolga İdikat, alım yapanların önemli bir bölümünün yatırımcı olduğunu dile getirdi. Gayrimenkulün her zaman sağlam bir yatırım aracı olduğunun da altını çizen İdikat, “Yabancıların payı genel toplam içinde yüzde 4-5 seviyesinde. Ancak pahalı konutlarda yabancıların payı yüzde 15 seviyesine çıkıyor” açıklamasında bulundu. Ev fiyatlarında 2022 yılında da en az yüzde 40 ila 50 arasında artış öngördüklerine vurgu yapan İdikat, yükselişin en az bir sene daha devam etmesini beklediklerini belirtti.

Konut Fiyatları 2022’de Ne Olur?

Arslan Ocak ayında konut fiyatlarında artış beklediğini dile getirdi. TÜİK tarafından açıklanan son inşaat maliyet endeksi raporunda da inşaat malzemeleri fiyatlarındaki artışın katlanarak devam ettiği görülmüştü. İnşaat maliyet endeksi bir önceki yılın aynı döneminde oranla yüzde 39,54 oranında artış gösterdi. 

Müteahhitlerin yeni konut üretme maliyeti olarak gösterilen bina inşaatı maliyeti endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,19 oranında artış gösterirken 2020 senesinin. Eylül ayına oranla yüzde 40,17 oranında artış gösterdi. Özellikle de demir ve çimento fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeni ile inşaat sektöründe büyük problemler yaşanmış, müteaihhetler şantiyelerde iş bırakma eylemine kadar gitmişti. Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş nedeni ile demir fiyatları cep yakmaya devam ederken konut fiyatları için de zam uyarısı geldi.

En Çok Değerlenecek İl Ve İlçeler

Denge Değerleme’den yapılan açıklamada en çok değerlenen yerler sıralandı ve “İstanbul, Ankara. Aydın, Antalya, Trabzon, Yalova, Bursa, Muğla, İzmir. Mersin, Çanakkale gibi şehirlerin ön plana çıkacağını söylemek mümkün. İstanbul şehir merkezine günü birlik sabah gidip akşam dönülebilecek mesafede yer alan Beykoz, Şile, Büyükçekmece, Ağva, Silivri vb. bölgelerin değer kazanması olası” açıklaması gelfi. 

Ayrıca ‘2022 yılında yeni metro hatlarının tamamlanarak faaliyete geçmesi halinde, Ataşehir, Ümraniye, Halkalı, Kurtköy gibi bölgelerde de ciddi fiyat artışı görülmesi söz konusu. Özellikle Ataşehir ve Ümraniye ilçelerinde Uluslararası Finans Merkezi projesinin de etkisiyle değer artışları ivme kazanabilir’ denilirken, “Yabancıya satışın yoğun olarak yaşandığı bölgelerden olan Döviz Kuru alım gücünü arttırması nedeniyle merkez ilçelere kayacağı, İstanbul şehir merkezinde Beşiktaş, Kağıthane, Esenler, Beylikdüzü, Esenyurt, Zeytinburnu, Başakşehir gibi ilçeler ön plana çıkıyor” açıklaması yapıldı. 

Ev Kiraları Döviz Farkından Nasıl Etkilendi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*