Emlak Vergisi Ödemek İçin Son 2 Hafta!

Emlak Vergisi Ödemek İçin Son 2 Hafta! Emlak vergisinin ilk taksitinin ödeme süresi ay sonunda dolacak. Geçen yıl ev alanlar bu yıl vergiye tabi tutulurken, bu sene ev sahibi olanların yükümlülüğü 2022’de başlayacak. Emekli, dul ve yetim aylığı alanlar ve hiçbir geliri olmayan vatandaşlar, belli koşullar dâhilinde emlak vergisi ödemeyecekler.

Emlak Vergisi Ödemek İçin Son 2 Hafta

Emlak Vergileri Nasıl Hesaplanacak? Emlak Vergisi Ödemek İçin Son 2 Hafta!

Emlak vergisi değeri, 4 yılda bir toplanan takdir komisyonlarınca belirlenmektedir. Belirlenen rakama her yıl yeniden değerleme oranının yarısı dâhil edilir. Yeniden değerleme oranı bu yıl için yüzde 9.11 olarak hesaplandı. Buna göre, 2021 yılına ait vergi değerleri, rayiç değere yüzde 4.55 artış olarak eklenecek.

Örneğin, geçen yıl 250 bin lira olan bir evin rayiç değeri üzerine yüzde 4.55 eklenecek. Bu şekilde 2021’e ait değer kabul edilecek. Evin bu yılki vergi değeri 261 bin lira olacak. Bu rayiç değerin üzerine gayrimenkulün türü ve yerine göre belirlenen oranlar dahil edilecek. Konutların vergi oranı büyükşehirlerde binde 2, diğer illerde binde 1 olarak hesaplanacak.

Vergi Ödemeleri Nereye Yapılacak?


Emlak Vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyen vatandaşlar, bu işlemleri belediyelerden veya e-Devlet sistemi üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebilecekler.

Emlak vergisi taksitleri gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye doğrudan yapılabilecek. Kovid-19 salgını sebebiyle banka şubelerine gitmek istemeyen vatandaşlar da bankaların mobil uygulamalarından bu işlemi yapma hakları olacak. Muafiyet şartlarını taşımayan tüm vatandaşlar emlak vergisini ödemeye tabi tutulurken, verginin ilk ve ikinci taksidi belirlenen süre zarfında ödemeyenler için ise yüzde 1.6 oranında gecikme faizi uygulanacak.

Kimler Emlak Vergisi Ödemeyecek?

Her vergi türünde olduğu gibi emlak vergisi ödemesinde de belirli kişilere vergiden muafiyet hakkı bulunmaktadır. Bu kişiler:

Hiçbir geliri bulunmayan ev hanımları, 

Geliri olmayan işsizler, 

Engelliler, 

Gaziler, 

Şehidin dul eşi ve şehidin yetim çocukları, 

Sadece emekli maaşı geliri olan emekliler

Sıfır oranlı emlak vergisi muafiyeti hakkına sahiptir kişilerdir. 

38 seri no.lu Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliğinin, I/3-e bölümünde

“Sosyal güvenlik kurumlarından emekli, dul, yetim, ölüm ve malûliyet aylığı alanların, bu aylıkları dışında başka gelirlerinin bulunması halinde, bunların meskenine indirimli vergi oranı uygulanmayacaktır. Mükelleflerin gelir getirmeyen işyeri, arsa ve araziye sahip olmaları, indirimli vergi oranından yararlanmalarına engel teşkil etmemektedir.”

Konutta En Pahalı İller Hangileri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*