Bir Daireye Ne Kadar Demir Gider?

Bir Daireye Ne Kadar Demir Gider? Yapılacak olan bir konut projesi için, yapacağı masrafı hesaplarken, ilk olarak kullanacağı malzeme kalitesini ve miktarını belirlemesi gerekmektedir. Yapacak olduğunuz evin metrekaresi ve kat sayısı inşaata harcanacak olan demir miktarını doğrudan etkiler. Bir ev için ne kadar demir kullanılacağı, yapılacak olan evin projesine göre değişiklik göstermektedir. 

Bir Daireye Ne Kadar Demir Gider

100 Metrekare Daireye Ne Kadar Demir Gider?

Malzeme miktarları, projenin özelliklerine, döşemenin tipine, kat sayısına göre farklılık gösterir. Yaklaşık olarak bir hesap yapacak olursak; arsa üzerine inşa edilecek olan inşaat 100 metrekare ise demir: 34kg/m2 oluyor. Yani 100 metrekare büyüklüğündeki inşaatta 3.4 ton demir kullanılmaktadır. Bir Daireye Ne Kadar Demir Gider?

Temele Kaç Ton Demir Gider?

Kendinize ait bir ev yapmaya karar verirken veya aldığınız bir proje için evin yapılmasında kullanılacak olan demiri hesaplarken evin kat sayısına, metrekaresine ve evin özelliklerine göre ev için kullanılacak demir değişkenlik gösterir. Peki, ortalama olarak yapılacak olan inşaat temeline kaç ton demir gider?

Sahip olunan arsa üzerine ev yapılacaksa eğer kişinin geçici müteahhit belgesi alması gerekmektedir. Malzeme kalitesi ve malzeme miktarı ile birlikte evin masrafları da ortaya çıkmış oluyor. Evin kaç metre kare yapılacağı, kaç katlı olacağı temeli için harcanacak olan demiri de ortaya çıkarıyor.

Temele kaç ton demir gider sorusuna örnekle cevap vermek istersek eğer; arsa sahibinin bin 100 metrekare ev yapacağını düşünelim. Demir: 34kg/m2 şeklinde olur. Ortalama olarak bin metre karelik bir eve 3.4 ton demir kullanılır. Örnekteki verilen rakamlar üzerinden hesaplamayı kendi metre karenize göre hesap edebilirsiniz.

Örnek ile pekiştirmek gerekirse :  150 m²’lik bir daire için ortalama 5,1ton (5100 kg) demir gider.

Net Alan Nedir? Nasıl Hesaplanır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*