Pera Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti? Tarihi

Pera Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti? Tarihi Pera Müzesi, İstanbul’un Tepebaşı semtinde yer alan özel bir müzedir. Burası 2005 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından nitelikli ve geniş ölçekli kültür sanat hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur.

Pera Müzesi Nerede

Müzenin bulunmuş olduğu binanın tarihi oldukça eskidir ve binanın tarihi 1893 yılına dayanmaktadır. Ancak binanın müzenin bulunduğu cephesi 2005 yılında restore edilmiştir.

Pera Müzesi’nde görebileceğiniz devamlı sergiler arasında şunlar yer almaktadır;

  • Oryantalist Resim Kolleksiyonu,
  • Eski çağlardan günümüze Anadolu’da kullanılan ağırlık ve ölçü birimleri ile tartı ve ölçü aygıtlarının örneklerini sunan Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu,
  • Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu,
  • Fotoğraf Kolleksiyonu  bulunmaktadır.

Ayrıca Oryantalist Resim Kolleksiyonunda, 17’nci ve 19’uncu yüzyıl başlarına kadar olan dönemde Osmanlı’dan esinlenmiş olan Avrupalı oryantalist ressamların önemli eserleri de sergilenmektedir.

Tek yerli oryantalist olan Osman Hamdi Bey’in eserleri ve ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu da Pera Müzesi’nde sergilenmekte olan eserlerdir.

Süreli Sergiler

Pera Müzesi, bir taraftan Vakıf koleksiyonları ekseninde gerçekleştirmiş olduğu sergi ve müzecilik etkinlikleriyle Türkiye’nin unutulmaya yüz tutmuş kültürel ve sanatsal değerlerine ışık tutmaya çalışırken, diğer taraftan da düzenlediği kısa dönemli sergilerle “Jean Dubuffet”, “Henri Cartier-Bresson”, “Rembrandt”, “Niko Pirosmani”, “Josef Koudelka” “Joan Miró”, “Akira Kurosawa”,  “Marc Chagall”, “Pablo Picasso”, “Fernando Botero”, “Ikuo Hirayama”, “Frida Kahlo”, “Diego Rivera” “Goya” ve “Giocometti” gibi usta sanatçıların eserlerini, Türkiye’deki sanatseverleriyle bir araya getiriyor. birçok önemli sanatçıyı ilk kez Türkiye’ye getirmenin yanında, bilimsel eksenli proje sergilerine yer veriyor. Bazı yurt dışı sergilerle uluslararası alanda da Vakıf koleksiyonlarını tanıtıyor.

Pera Müzesi Giriş Ücreti

Pera Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 20 TL’dir. 18 yaş altı ve 60 yaş üstü için ücret 10 TL olarak belirlenmiştir.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri

Pera Müzesi Pazartesi günleri tatildir. Salı ve cumartesi arasında 10:00 ile 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Pazar günü 12:00 ile 18:00 saatleri arasında açıktır. Bunun dışında Cuma günleri uzun cuma diye adlandırılmaktadır ve saat 18:00 ve 22:00 arasında ücretsiz olarak ziyaretçilere açıktır.

Pera Müzesi Nasıl Gidilir? Pera Müzesi Nerede

Pera müzesine gitmek için Tepebaşı durağında inip, TRT binasının arka tarafına doğru gittiğinizde ulaşabilirsiniz. Taksime gelen otobüslerin birçoğu Tepebaşı durağından geçmektedir.

Taksim meydanına yaklaşık 1 km. mesafede yer alır. Taksim’den yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*