İstanbul’da Metro Çalışmaları Hız Kazanıyor

İstanbul’da Metro Çalışmaları Hız Kazanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dış kaynaklardan sağlanan 580 milyon dolarlık finansman ile inşaatları durmuş olan Kaynarca-Pendik-Tuzla, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı ve Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hatlarının inşaatlarına yeniden başlayacaklarını söyledi.

İstanbul’da Metro Çalışmaları Hız Kazanıyor

“İstanbul’a kazandırdığımız 580 milyon dolarlık finansman sayesinde, 4 metro hattında daha inşaatlara hızla başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Birincil Öncelik Metro İnşaatlarının Tamamlanması

Tahvil ihraçlarını duyurmak amacı ile Florya’daki İstanbul Planlama Ajansı’nda basın toplantısı düzenleyen Ekrem İmamoğlu, “Geçen yıl kampanyam boyunca İstanbullulara önemli bir söz vermiş ve ‘Seçilirsem, metro inşaatları benim birincil ve asli önceliğim olacak’ demiştim. Bunu söylerken de, ‘Her Yere Metro’ diyerek şehrin dört bir yanına pankartlar asan ve 2019’a kadar 400 km metro inşaatını bitirme sözü veren bizden önceki yönetimlerin özellikle de son yıllarda metro inşaatları konusunda zamanı ve kaynakları israf ettiklerini bilerek konuşuyordum. İş başına gelince gördük ki devasa bütçeler gerektiren metro inşaatlarının finansman ihtiyacını çözmeden, hesapsız kitapsız işlere girilmiş” açıklamasında bulundu.

İnşaat çalışmalarına devam edilen 10 yeni metro hattının toplam uzunluğunun 103.3 kilometre olduğundan bahsederek:

”- Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı’nı açtık.
– Eminönü-Alibeyköy Hattı’nın Cibali-Alibeyköy kısmını açtık.
– Rumeli Hisarüstü’nden Aşiyan’a inecek füniküler açılacak.
– Ataköy-İkitelli Hattı’nda yüzde 70’e ulaştık. 3 istasyonluk bölümünü bu yıl açacağız.”

İstanbul’da Metro Çalışmaları Hız Kazanıyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yeni metro hatlarıyla ilgili konuşmasına şöyle devam etti:


”Dudullu-Bostancı hattını yüzde 55’in biraz üzerinde devralmıştık. Yüzde 73 seviyesine geldi. Şu anda çok aktif bir şekilde çalışıyor. Eminönü-Alibeyköy Hattı’nı yüzde 50’lerde devralmıştık. Yüzde 90’ını bitirdik. Kalan yüzde 10’u yapıyoruz. Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı yine bizim için çok değerli. Mahmutbey-Mecidiyeköy bölümünü açtık. Kabataş ve Beşiktaş’tan geçen bölümde arkeolojik kazılar sürüyor. Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Hattı’nı neredeyse yüzde 0 diyeceğimiz bir düzeyde devralmıştık. Şu anda yüzde 30’u tamamlandı. Sancaktepe-Sultanbeyli’yi yüzde 3-5 seviyesinde devralmıştık, bu hat yüzde 25’lere ulaştı. Kaynarca-Pendik Hattı’na başladık, yüzde 6-7’lere geldik. Kirazlı-Halkalı Hattı’nın temelini nisan ayında attık.
Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Hattı için finansmanı sağladık. Bu ay temel atacağız.”

HIZRAY Projesine Ağırlık


Planlanan yeni ihaleler hakkında da açıklama yapan Ekrem İmamoğlu, “Sabiha Gökçen’den Halkalı arasında doğudan batıya, İstanbul’u boydan boya yaklaşık 55 dakikada geçecek olan ‘Hızray’ projemizi İstanbul’a hediye etmek adına ihale etmek düşüncesindeyiz. Yine uzun yıllardır İstanbul’un batısını ilgilendiren İncirli-Beylikdüzü hattı ile ilgili de aynı kapsamda 2021 yılında bu hatlarımızı da ihale etmek düşüncesindeyiz” ifadelerini kullandı.

Arsa Ve Arazi Fiyatları Arttı hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*