Teferruat Ne Demek?

Teferruat Ne Demek? Genellikle televizyon kanallarındaki tartışma programlarını izlerken veya internette bir makale ya da haber okurken karşılaştığımız bazı kelimelerin anlamları merak edilmektedir. Teferruat ne demek? Son dönemde karşımıza sıkça çıkan teferruat ne anlama geliyor? Peki, teferruat kelimesinin kökeni ne, teferruat kelimesinin kaç anlamı bulunmakta? İşte TDK’ye göre teferruat kelimenin anlamı ve kökeni hakkında detaylar.

Teferruat Ne Demek

İlk defa karşılaşılan ya da anlamı bilinmeyen kelimelerin TDK sözlüğündeki karşılığı araştırılmaya devam ediyor. Uzun yıllardan beri dilimizde yer alan ve günlük hayatın içerisinde oldukça fazla kullanılan kelimelerden bir tanesi olan teferruat ne demek? Teferruat kelimesi oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkması sebebi ile kelimenin anlamını ve kökenini bilmekte de fayda olacaktır. Peki, teferruat kelimesinin TDK’ye göre doğru anlamı nedir, teferruat kelimesinin kökeni ne, teferruat kelimesinin kaç anlamı var? İşte örnek cümleler ile birlikte teferruat kelimesine dair merak edilenler.

Teferruat Ne Demek?

Asıl şeyden ayrı bir eşya özelliği taşınmasına rağmen asıl şey ile ekonomik bir bağı bulunan duruma teferruat adı verilmektedir. Teferruat sadece menkullerin yani taşınabilir eşyaların konusu olarak karşımıza çıkar.

Mütemmim cüzden farklı olarak, teferruat asıl durumdan bağımsız, tasarrufun konusu olabileceği gibi, asıl şey üzerindeki tasarruflardan ayrı da olabilmektedir. Ticari teamüllere ya da mal sahibinin iradesi ile bir şeyin işletilmesi, korunması ya da yararlanılması için sürekli şekilde eşyaya tahsis olunmuş ve kullanımında asıl şeye tabi kılınan, takılan ya da birleştirilen menkul mallar teferruat olarak nitelendirilir. Teferruat niteliğindeki bir şey, asıl nesneden kolaylıkla ayrılır ve geçici süre ile ayrılıkları asıl eşyada eksikliğe neden olmamaktadır. Gayrimenkuller için teferruat olarak nitelendirilen eşya, tapu sicilinde beyanlar bölümüne kaydı yapılır. Gayrimenkul ile ilişkisi kurulduğu takdirde, kayıt gerçekleşmemiş olsa bile eşya teferruat olarak değerlendirilir.

Beyan Ne Demek? Emlak Beyanı Nasıl Verilir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*