Sürme İzolasyon Nedir?

Sürme İzolasyon Nedir? İzolasyon, binaların ömrünü uzatmak ve dış etkenlere karşı binaların korunmasını sağlamak amacı ile yapılan tüm işlemlere izolasyon adı verilmektedir. İzolasyonu yapılmış olan binalarda yağmur, kar, sıcak veya soğuk gibi havalarda bu etkenlere karşı binayı korumaktadır.

Sürme İzolasyon Nedir

Binaların yapıldığı tarihten itibaren günümüze binalar ne kadar sağlam olsa da zamanla hasar görmektedir. Günümüzde bina içerisinde en çok karşılaşılan sorunlardan biri de su kaçağıdır. Bu sorunla birlikte sızan sular oldukça kötü kokulara ve kötü görüntülere sebep olmaktadır. Ayrıca rutubet oluşmasına da neden olmaktadır. Bu yüzden de izolasyon işlemi önem teşkil etmektedir. Bina ve tesisatlar da kullanılan ısı yalıtımları bina ömrünü uzatırken insanlara kaliteli ve konforlu mekanlar da sunmayı sağlar.

Sürme izolasyon bir su yalıtım sistemidir. Beş çeşit sürme izolasyon sistemi bulunmaktadır.

Sürme İzolasyon Çeşitleri Sürme İzolasyon Nedir?

Çimento Sürme İzolasyon
Çift komponentli olan yarı ya da tam elastik yapıda yüzeysel bir koruma sağlamaktadır. Bu izolasyon ile dayanıklı bir su yalıtımı oluşturulmaktadır. Yalıtımın her aşaması doğru bir şekilde yapılması ve herhangi bir boşluk kalmaması önemli bir husustur. Genel olarak beton üzerine ya da şap üzerine sıva şeklinde uygulanmaktadır.
Sürme Esaslı İzolasyon
Genel olarak kolay uygulanmakta olan beton gibi yüzeylere daha iyi uyum tutunma sağlamaktadır. Sürme izolasyon ile yapı içerisinde herhangi bir çatlak oluşumu engellenmiş olur. Bu sayede kullanım alanına göre o bölgelerde su kaçırması ya da ıslanması gibi bir durum söz konusu olmaz. Yapılarda nem ve su yalıtımı konusunda genellikle kalıcı bir çözüm olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Bitüm Esaslı İzolasyon
Pozitif yön olarak belirtilen yön yapı içerisinde suyun geldiği bölgedir. Bu bölgeden başlanarak yapılan izolasyon çalışmasına bitüm esaslı sürme izolasyon işlemi adı verilmiştir. Yapıda izolasyon işlemi için solvent bazlı ya da su bazlı olarak iki şekilde likit sürme izolasyon işlemi bulunmaktadır. Bu uygulamalar bölgeye göre farklılık göstermektedir.

Akrilik Esaslı Sürme İzolasyon
Reçine akrilik sürme izolasyonlarda kullanılmakta olan bir diğer malzemedir. Bu malzeme genel olarak suyu engellemesi ve dayanıklılığı ile ön plana çıkmaktadır. Yapıların genelinde kullanılmakta olan akrilik sürme izolasyon, çatı, balkon, teras ve havuzlarda ağırlıklı olarak kullanılmaktadır
Poliüretan Sürme İzolasyon
Tek bileşenli ve çift bileşenli olan bu izolasyon türünde genellikle kimyasal kullanımı ön plandadır. Genel olarak fırça ya da rulo ile sürülmesinden dolayı detay çalışmalarda daha etkili çözümler sağlayarak su ve nem yalıtımı konusunda oldukça güçlüdür.

İnşaatta Hatıl Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*