İnşaatta Hatıl Nedir?

İnşaatta Hatıl Nedir? Yük taşınması ve yük dengesinin iyi ayarlanması yapıların inşaat aşaması işleminde en önemli konulardan biridir. Bu nedenle yük taşımaları işlemlerinde daima farklı yapı malzemeleri kullanılmıştır. Bu malzemeler ağırlık dengesine göre farklılık göstermektedir. Hatılda bu yapı malzemeleri arasında saymak doğrudur.

İnşaatta Hatıl Nedir?

Binalar içerisinde genellikle iki kattan oluşmakta olan ya da 18 metreden uzun binalarda döşeme altında yer alan ve büyük açıklıkları bulunan, yatay bir şekilde yük taşıyan, dış ve perde duvarların üzerinde hatıl yer alarak, yük taşıyıcı görevinde önemli bir rol üstlenmektedir.

Yapılarda genellikle uzun binalarda yapıyı doğru bir şekilde yük dengesine karşı korumayı hedeflemek üzerine yapılması gerekmektedir.


Duvar dayanımları her yapı için farklılık göstermektedir. Bu nedenle yapıların yatay bir şekilde ağırlıkların dengesini almasını ve yapıların daha uzun süreli dayanım göstermesi adına hatıl yapılmaktadır. Hatıl, duvar dayanıklılığını artırdığı gibi yapının daha sağlam olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle yapılarda kullanımı önemlidir. İki kolon arasındaki mesafeye göre hatıl sistemi belirlemesi yapılmaktadır. Belirli bir kullanım ve hazırlanma işlemi olması nedeniyle iki duvar ya da iki kolon arasındaki mesafenin doğru bir şekilde belirlenmesi oldukça önemlidir.

Hatıl Uygulaması Nasıl Yapılır?

  • Hatıl kalıpları ve kolonlarında  inşaat demiri kullanılmaktadır.
  • Hatıl ile kolon birleşim yerleri; Statik/Dayanımı arttırmak adına kolon yüzeyleri delinerek hatıl donatıları Kolonlara saplanır.
  • Döşeme üzerinde bulunan Hatıl Kolon donatıları için yine aynı işlem yapılmaktadır.

Hatıl donatıları mevcut Kolon ve Döşeme betonarmesine bağlantısı için 9-10 ile beton delinir. Hatıl 30-40 cm demirler kesilir ve deldiğimiz döşeme/kolon deliklerine epoksi sıkılarak hatıl donatıları minimum 5-7 cm olmak şartıyla saplanır.

Teknik olarak lentolar ve masif döşemelerle birlikte oluşturulabilirler. Yığma duvar konstrüksiyonun tasarlanmasında, belirli şartlara bağlı olarak basitleştirilmiş bir hesaplama yöntemi kullanılabilir.

Hatıl Çeşitleri İnşaatta Hatıl Nedir?

Hatıl çeşitleri kullanılan malzemeye göre farklılık göstermektedir. En çok tercih edilen betonarme ve içerisinde donatı yani inşaat demiri olan Betonarme Hatıllardır.

4 tip hatıl çeşidi bulunmaktadır. Eski zamanlardan başlayarak Taş Hatıl, Tuğla hatıl, Ahşap hatıl ve günümüzde kullanılan betonarme hatıl olarak bilinmektedir.

Mütemadi Temel Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*