Cihangir Nerede? Nasıl Gidilir? Cihangir Yol Tarifi

Cihangir Nerede? Nasıl Gidilir? Cihangir Yol Tarifi Cihangir, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan mahalle ve semt olarak bilinmektedir. Semt olarak kuzeyde Taksim Meydanı tarafından Sıraselviler Caddesi ile Kazancı Yokuşu arasından başlayıp, güneyde dik yokuş ve merdivenlerle Salıpazarı ve Fındıklı’ya inilen tepe yamaçlarına dek devam etmektedir. Kafeleri ve eski binaları ile meşhur olmuştur. İstanbul’a yerleşen yabancıların ve sanatçıların yoğunlukta olduğu bir semt olarak nam salmıştır.

Cihangir Nerede

Cihangir semti; Cihangir, Kılıç Ali Paşa ve Pürtelaş mahallelerinden oluşmaktadır. Cihangir Caddesi’nin her iki ucundan da ulaşım pek zor olduğundan semtin merkezi Taksim’den aşağı Firüzağa Camii’ne inen Sıraselviler Caddesi’nin alt bölümüne doğru kaymıştır. Pek çok süpermarket ve banka bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Cihangir’in ana caddeleri Akarsu ve Cihangir caddeleridir.

İstanbul Cihangir‘de bulunan Firuzağa Kahvesi, Taksim bölgesinin popüler dinlence yerlerinden ve buluşma noktalarından birisi konumuna gelmiştir. Taksim’den Sıraselviler’e, Sıraselviler’in bitiminden de sola doğru gidildiğinde meşhur Cihangir semti karşımıza çıkmaktadır.

Sultan II. Beyazıd’ın hazinedarı adına yaptırılan ve bölgenin diğer simgesi Firuzağa Camii ise hemen bitişiğinde yer almaktadır.

Cihangir sosyetesinin popüler buluşma yeri olan mekân, gazete kitap okuyup çay kahve keyfi yapmak isteyenler için çok ideal bir semt haline gelmiştir. Ayrıca kahvenin karşısında yazar Orhan Kemal’in anısının yaşatıldığı bir müze yer almaktadır.

Cihangir Nerede? Nasıl Gidilir? Cihangir Yol Tarifi

Taksim’den yürüyerek:


Taksim Meydanı’ndaki Bambi Cafe’nin oradan Sıraselviler Caddesi tabelasını takip ederek aşağı doğru yürünür. Firuzağa Camii’ne kadar yüründükten sonra sola dönülür. Orhan Kemal Müzesi’ne vardığınızda Cihangir semtine ulaştınız demektir.Kabataş’tan yürüyerek:


Mimar Sinan GSÜ kampüsüne geldikten sonra sağdan yukarı doğru Cihangir yokuşu yürüyerek ulaşılabilir.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Cihangir Mahallesi – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 129T, 42T, 55T, 62, 63, 72T, DT1
  • Tren: MARMARAY
  • Metro: M2
  • Minibüs / Dolmuş: DOLMUŞ: D-11, DOLMUŞ: D-61

Vialand Tema Park İstanbul Nerede? Nasıl Gidilir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*