Emlakçı Kira Komisyonu Ne Kadardır? 2022

Emlakçı Kira Komisyonu Ne Kadardır 2022? Gayrimenkul kiralama işlemi hemen hemen her vatandaşın yaptığı bir işlemdir. Yapılan kiralama işleminde emlakçılar aracılık yapmaktadırlar. Alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma, raporlama ve danışmanlık yapan emlakçılar, iş sahibinin talebi halinde taşınmazın rayiç satış veya kira tutarını tespit edip, aracılık işlemlerine ilişkin diğer işlemleri de gerçekleştirmektedirler. Taraflar arasında anlaşmanın sağlanması durumunda aracılık faaliyetinde bulunan emlakçılar belli oranlarda komisyon almaktadır.

Emlakçı Kira Komisyonu

Emlakçı Kira Komisyonu Hesaplama 2022?

Emlakçı kira komisyonunu bir örnek ile hesaplayalım. 2000 TL değerinde bir ev kiralayacağınızı düşünelim. 2000 TL kira tutarı olan bir evden emlakçılar genelde bir kira bedeli tutarında kiracıdan komisyon almaktadır. Emlakçı aynı zamanda ev sahibinden de aynı tutarda komisyon almaktadır. Emlakçılar toplam olarak 4000 TL tutarında bir komisyon alırlar.

Bir diğer hesaplama yöntemi ise 1 yıllık kira bedeli üzerinden yüzdelik bir komisyon almaktır. 1 yıllık kira bedeli üzerinden %10 olarak hesaplanır. Kiralayacağınızın evin aylık bedelinin 2000 TL olduğunu varsayarsak, yıllık kira tutarı 14.000 olacaktır ve bu tutarın %10 u ise 1.400 TL dir.

Emlakçı Kira Komisyonu Ödememek Mümkün Mü?

Emlakçı komisyonu vermemek yasal olarak mümkün değildir. Alıcı ve satıcı arasında köprü oluşturma görevi yapan emlakçılar satış ya da kiralama gerçekleşmesi durumunda hizmetlerinin karşılığı olarak yasa tarafında sınırlandırılmış tutarlar çerçevesinde bir ücret almaktadırlar. Satış işlemlerinde satış bedelinin maksimum %4’ü, kiralama işlemlerinde ise 1 kira bedeli olacak şekilde ücretlendirme yapılmaktadır. Emlakçının yasal hakkı olan bu tutarı vermek zorunlu ancak alıcı ve satının aralarında anlaşmaya varmaları durumunda, emlakçının alacağı tutarın tamamı tek taraf olarak da tahsil edilebilir.

Emlakçı Komisyonu İlgili Yönetmelik

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’in 20. Maddesinde:

”Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz.
Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz.
Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.”

Emlakçı Komisyonu Yüzde Kaçtır 2021 hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*