SİM Belgesi Nedir?

SİM Belgesi Nedir? İnşaat mühendisleri belirli firmalarda çalışmakta olan ve bu firmalar adına proje oluşturan kişilerdir. Ancak bazı inşaat mühendisleri herhangi bir firmaya bağlı olarak çalışmayı tercih etmemektedir.

Kendi adına çalışmak ve bu çalışmaların tamamen kendi adına yapılmasını sağlamak amacıyla herhangi bir firma içerisinde inşaat mühendisliği yapmak istemeyen bu kişilerin belge sahibi olması zorunludur. Bu belgeye de SİM belgesi yani. Serbest İnşaat Mühendisliği belgesi denilmektedir.

SİM Belgesi Nedir?

Sim belgesi, serbest inşaat mühendisliği belgesi olarak anılmakta olan bir kısaltmadır. Belgenin ise, bir inşaat mühendisinin kendi için çalıştığını gösteren bir belgedir. Belge işlemleri belirli bir yönetmelik çerçevesinde düzenlenmektedir. Bağlı olunan yönetmeliğe ise, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Serbest İnşaat Mühendisliği Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim ve Belgelendirme Yönetmeliği, Sim belgesini düzenleyen ve kontrolünü sağlayan kurumdur.


Yönetmeliğe göre:
Serbest inşaat mühendisi olmak isteyen bir kişi için sim nedir denildiğinde, serbest mühendislik hizmetlerinden birini ya da birden fazlasını ücreti kapsamında, kendi hesabına ya da kamu kurumları dışında gerçek bir kişinin hesabına ücretli ya da ortak bir bağlantı ile iş yapan inşaat mühendisleridir.

Fakat statik proje imza yetkisine sahip olmak için, inşaat mühendisleri odasına kayıt olmak yeterli gelmemektedir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Serbest İnşaat Mühendisliği Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim ve Belgelendirme Yönetmeliği’ne  (Madde 21) göre;

” SİM, SYD ve İTB belgesi bulunmayan, belgesini yenilemeyen, belgesi Oda tarafından süreli veya süresiz iptal edilen kişi veya kuruluşlar serbest inşaat mühendisliği ve serbest yapı denetçiliği hizmetlerini yapamaz.”

Burada;

  • SİM: Serbest İnşaat Mühendisliği,
  • SYD: Serbest Yapı Denetçiliği,
  • İTB: İşyeri Tescil Belgesidir.

Statik Proje İmza Yetkisi için İnşaat Mühendisleri Odası’na kayıt olduktan sonra atılması gereken ilk adım Etüt-proje ve danışmanlık hizmetleri” alanında “Serbest İnşaat Mühendisliği” belgesini yani SİM belgesini almaktır.

Karkas Yapı Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*