Karkas Yapı Nedir?

Karkas Yapı Nedir? Karkas, yapıyı taşıyan iskelet sistem anlamında kullanıldığı bilinmektedir. Karkas yapı ise; taşıyıcı sistemi kolon ve kirişlerden oluşan sisteme verilen isimdir. Bu yapılara etkileyen yüklerin büyük bir kısmı, kolonlar ve kirişler vasıtasıyla zemine taşınmaktadır.

Karkas Yapı

1.Betonarme Karkas Yapılar Karkas Yapı Nedir?

Betonarme karkas, beton ile yapılmış yapılara verilen addır. Yapının taşıyıcı elemanları olan kolon, kiriş ve döşeme elemanları betonarme olarak yapılmaktadır.
Oldukça yaygın olarak kullanılan bu yapılar, diğer karkas sistemlere sahip yapılara göre daha ağır inşa edilmektedir. İmalatın genellikle sahada yapılmasından dolayı riskleri oldukça barındırmaktadır.

2.Çelik Karkas YapılarÇelik karkas yapıların taşıyıcı elemanlarında çelik kullanılır. Çelik kullanılan sistemlerin imalatları ve düzenlemesi ise alanda yapılmaktadır. Kolon ve kirişler düzenlenmektedir. Hafif çelik taşıyıcılı sistemler de çelik karkas yapının içerisindedir. Bu sistemler kaplamalarda daha sıklıkla kullanılmaktadırlar ve imalatı fabrikalarda yapılır. Çelik karkas yapılarda; taşıyıcı sistemlerin tamamen fabrikada üretilip birleştirildiği durumlar da vardır.


Çelik karkas yapılar, diğer yapılara göre daha dayanıklıdırlar. Endüstriyel yapılar gibi oldukça geniş açıklık geçilen yapılarda büyük kolaylıklar sağladığı bilinir.

3.Ahşap Karkas Yapılar

Bir yapıyı taşıyan iskelet sistemine karkas denmektedir, ahşap karkas yapılarda taşıyıcı sistem ahşaptan yapılmaktadır. Ahşap karkas; birçok ahşap malzemenin statiksel hesaplama sonucunda bilgisayar ortamında hazırlanıp, fabrikalarda istenilen boyutlarda yapılır. Duvar panelleri, döşeme kirişleri ve çatı makaslarını oluşturan iskelet sistemine de Ahşap Karkas Yapı Sistemi denir.

Ahşap ev ve ahşap yapıların imal şekli olan ahşap karkas sistem; deprem, kar ve rüzgâr yüklerine karşı direnci en yüksek yapı sistemlerinden biridir. Ahşap karkas sistemi; üzerinde istenilen değişikliklerin yapılabilmesi, hafif olması, ısı, ses ve yangın yalıtımı malzemelerinin ve tüm tesisatları karkas içerisinde gizlenebilmesi, sistemin yüksek kalitede ve uygun bütçede olmasıyla iyi bir seçenek haline getirir. Tüm bu olumlu özellikler karkas sistemi en çok tercih edilen inşaat yöntemlerinden biri haline getirmiştir.

Sürşarj Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*