Apart Ne Demek? Apart Otel Nedir?

Apart Ne Demek? Apart Otel Nedir? Son dönemin trendi olan, pek çok seyahat severin tercih ettiği günlük tatil evleri, apart otel veya üniversite öğrencilerinin kiraladığı apart daireler mevcuttur. Peki, bu apart ne anlama gelmektedir. Apart İngilizce bir kelimedir ve Türkçe ’de karşılığı “ayrı” anlamına gelmektedir. Türkçe ’de sadece konaklama sektöründe yeme içme ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir mutfağı ve bir kaç odayı barındıran birimlerden oluşan otel türünü tanımlamak için kullanılır.

Apart Ne Demek

Apart aslında otellerde görülen bir uygulamaydı ve bu tür konaklama üniteleri apart otellerde bulunurdu. Daha sonra bir veya iki odalı açık mutfaklı küçük dairelere de “apart daire” denilmeğe başlandı. Günümüzde de stüdyo tipi 1+0, 1+1 daireler için “apart” kelimesi yine yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Günlük olarak kiralanan daireler için de artık apart ifadesi kullanılmaya başladı.

Apart Otel Nedir? Apart Ne Demek?

Herkesin tatil anlayışı farklıdır, kimi 5 yıldızlı otel tatilini tamamlamak ister kimi ise ekonomik, temiz, kendi ihtiyaçlarını kendisinin karşılayacağı bir apart otel ister. Apart otel; daha çok apartman ya da villa tarzında inşa edilmiş olan binalardan oluşmaktadır. Burada konaklayan misafirler yeme içme gibi ihtiyaçları için otelden hizmet almaz, kendileri hallederler. Bu apart oteller butik bir işletmeci tarafından işletilir.

Apart otellerde mutfak daire içinde yer alır. Kişiler bu sayede daha uygun bir tatil yapar, kendi getirdikleri yiyeceklerle kahvaltı ve akşam yemeklerini hazırlayabilirler. Bu otellerde en az 1 oda ve 1 salon bulunduğundan geniş aileler rahat eder. Apart otellerin avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlar:

Apart Otellerin Avantajları

 • Kendi evinizin rahatlığını ve konforunu sağlayabilir. Geniş odaları ve mutfak alanı sayesinde gerçek bir ev konforunu yaşatabilir.
 • Yeme içme giderlerinden önemli bir tasarruf sağlayıp ucuz ve uygun tatil sağlayabilir.
 • Oda büyüklükleri diğer otel tiplerine göre daha geniştir. Bu nedenle de pek çoğu daire büyüklüğünde inşa edildiğinden dar otel odalarından çok daha konforludur.
 • Kişi başı olarak değil oda olarak ücretlendirildiğinden daha fazla misafirin bir arada konaklamasına imkân sağlar. Bilinen en ekonomik konaklama modelidir. Ancak ilgili kişilerle en fazla kaç kişi kalabileceğinizi önceden görüşmeniz gerekmektedir. Bazı seçeneklerde kişi sınırlandırması olabilir.
 •  Genellikle kalabalık ailelerin tercihi olduğundan kalacağınız yerin bir aile ortamı olacağını düşünebilirsiniz.
 • Apart oteller genellikle daha sakindir ve size dinlenme imkânı sağlar.

Apart Otellerin Dezavantajları

 • Yeme içme ihtiyaçlarınızı kendiniz sağlayacağınız için tatilde hiç bir işe el sürmek istemeyenler için uygun değildir.
 • İçindeki eşyanın belirli bir standardı olmadığından check-in sırasında sürprizler olabilmektedir.
 • Konforlu, ekonomik ve güvenli bir konaklama için apart otelleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Fakat uygun fiyat bulmak ile ilgili bazı sıkıntılar olabilir:
 • Rezervasyon sitelerinde fiyatların gecelik mi yoksa toplam konaklama süresi için mi verildiğinden emin olunmalı.
 • Rezervasyonunuzu acenteler üzerinden yaptıysanız mutlaka tesisi doğrudan arayıp teyit etmeyi unutmayın.
 • Seyahat acenteleri tarafından verilen fiyatları ve doğrudan otel fiyatlarını karşılaştırın.

Markiz Ne Demek? Markiz Örnekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*