Fuaye Ne Demek? Fuaye Alanı Nedir?

Fuaye Ne Demek? İnşaat sektörü terimlerinden biri olan fuayenin sözlük anlamı TDK’ye göre fuaye ne anlama geliyor? Kelimenin hangi dilden kültürümüze geldiği de merak duyulan noktalar arasında yer almaktadır. Sözlük anlamı olarak Fuaye; bir gösteri veya toplantı binasının, temsil veya toplantı aralarında kullanılan dinlenme alanı olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca Fuaye kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. Bu kelime Fransızca kökenlidir. TDK’ye göre fuaye kelimesi  “Dinlenmelik” anlamındadır. Fuaye Ne Demek?

Fuaye

Fuaye Alanı Ne Demek Ve Bu Alan Ne İçin Kullanılır

Mimarı detay olarak inşaat projelerinde karşımıza çıkan fuaye ile ilgili olarak da; yapısal projelerde fuaye alanına kültür merkezleri, sinema salonları, tiyatro salonları, toplantı salonları gibi kısımları içeren binalarda rastlarsınız. Bu tarz salonların etrafını saran veya bir kısmında bulunan dinlenme ve gezinme alanlarına fuaye denilmektedir. Halk arasında da bu alanlara bekleme salonu olarak bilinmektedir. Bu alanlarda kafeteryalar, büfe tarzı kantinler, yiyecek ve içecek otomatları, lobi barlar dinlenme ve masaj koltukları, sosyal tesis veya doğa manzarasını önünüze seren dış cam cephe gibi kısımlar bulunabilir. Fuayeler dış kapıyla bağlantılı yapılmak zorunda değildir ancak isteğe göre dış kapıya veya otopark alanına geçişler de buralardan yapılabilmektedir. İnsanların sosyal etkinlikle kolay iletişimini sağlar.

Fuaye Alanları Nasıl Olmalı?

Mimari olarak uygun bir alanda yapılması gerekmektedir. Etkinlik için de alanın özel yapmış olduğu çalışmalar yer almalıdır. Aynı şekilde, insanların birbiriyle rahatlıkla iletişim kurmasını engelleyecek durumların önüne geçilmelidir. Keza geçişler de bir başka önemli husustur. Alanda olan birisi, mekânın gerekli yerlerine rahatlıkla ulaşabilmelidir. Tüm bunlar, fuaye alanının mimari boyutuyla ilgili yapılması gerekli olan çalışmalardan bazılarıdır.

Kısacası fuaye alanları insanların mimari projelerde ve inşaat alanlarında sosyal etkinlik veya toplantı düzenlenen mekanın yakınında bulunan ve insanların kısa sürede karşılayabileceği ihtiyaçlara cevap verebilen bir dinlenme alanı olarak açıklanabilir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*