Evye Nedir? Evye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evye Nedir? Banyolarda, mutfaklarda bulunan lavabo ve damlalık kısımlarını içeren genellikle paslanmaz çelikten lavabolara evye denir. Mutfak gereçlerini, meyve ve sebzelerin yıkandığı yerdir. Seramik ve sac emayeden yapılır. Ancak mermerden de yapılanları bulunmaktadır. İnox adı verilen paslanmaz çelikten de yapılan evyeler, tek ve çift gözlü olarak üretilmektedir. 

Evye Nedir

Evye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Evye Nedir?

  1. Öncelikle kullanış alışkanlıklarınız ve kullanım şeklinize göre bir tercihte bulunmalısınız. Çünkü evyelerinizi sadece yıkama işlemi için kullanıyorsanız bunun için tek göz evyeler, yıkamadan ayrı olarak süzdürme işlemi de yapmak isterseniz bir buçuk göz evye yada iki gözlü evyeler ya da evyenizde çöp öğütücü makinesi bağlamak isterseniz ankastre çöp öğütücü yeri olan bir buçuk yada iki gözlü evyeleri tercih edebilir onlara da göz atabilirsiniz.
  2. Seçeceğiniz evye mutfak kabininizin ve tezgah üstünüzün büyüklüğü ile sınırlıdır. Tüm evyeler için en az kabin boyutu gereklidir. Evyenizin tam ve doğru yerleşmesi için soldan sağa ve dış kenarlarından doğru ölçmeniz gereklidir. Montaj donanımı için her iki tarafta da en az 2-3 santim fazlalık bırakmalısınız. Oval, yuvarlak, kare veya dikdörtgen gibi farklı şekillerden yapacağınız seçim hem mutfak tezgahınızdaki alana hem de sizin ve mutfağınızın tarzına göre değişiklik gösterebilir.
  3. Malzeme seçilen evye için birçok açıdan büyük önem arz eder buna dikkat edilmelidir. Çok farklı malzemelerden evyeler üretilmektedir. Ekonomik düşük maliyetli, hafif ve neredeyse kırılmaz malzeme olan paslanmaz çelik, dış yüzeyindeki parlak görünümüyle çok şık ve modern bir seçim olsa da bu özelliği çizilmeye karşı hassas olmasına da neden olmaktadır. Bakır evyelerde metalin kalınlığı metrekare başına ağırlık olarak ifade edilir. Bakır evye ince olduğunda da su açıldığında teneke sesi gelebilir. Demir Döküm hemen hemen her türlü hasara karşı dirençli ve son derece ağırdır. Granit son derece yüksek fiyat etiketleri olan ama çizilmeye en dayanıklı evye malzemesidir.

Evye seçerken bu maddeleri göz önünde bulundurmalıdır.

Muhtesip Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*