Miniatürk Nerede? Nasıl Gidilir?

Miniatürk Nerede? Nasıl Gidilir? Miniatürk Nerede? Nasıl Gidilir?İstanbul’da çocuklarınızla gezebileceğiniz müzelerden birisi de Miniatürk’tür. Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından 128 maket eserin sergilenmiş olduğu dev bir açık hava müzesi olan Miniatürk’te; Ayasofya’dan Selimiye Camii’ne, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümela Manastırı’na, Amasya Yalıboyu Evleri’nden Nemrut Dağı Kalıntıları’na kadar Türkiye’nin en önemli ve tarihi yapıtların gerçek boyutlarının 1/25 oranında minyatürlerini görmek mümkündür.

Miniatürk Nerede

Miniatürk Nerede? Nasıl Gidilir?

Miniatürk, Haliç kıyılarında, Sütlüce semtinde yer almaktadır. Ayrıca 60.000 metrekarelik alanı ile dünyanın en geniş alanına kurulmuş bir minyatür park özelliğine sahiptir. Maketlerin yer aldığı 15.000 metrekarelik alanın yanı sıra 300 araçlık otopark, restoran, kafeterya, hediyelik eşya, açık hava gösteri alanı, çocuk oyun parkı, feribot, kumandalı tekne, gezi treni, Mini Stadyum’da  4 büyükler, satranç ve labirent alanı ve Türkiye-İstanbul Simülasyon Helikopter turu ile dev bir kompleks olan Miniatürk’te ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesi, eğlenirken öğrenmesi için gerekli her şey düşünülmüştür ve oluşturulmuştur.

Tema Park, Anadolu, İstanbul ve Yurt Dışı adı verilmiş 3 tema alana bölünmüştür.

  • Anadolu Eserler bölümünde Anıtkabir, Malabadi Köprüsü, Mardin Taş Evler, Veysel Karan Türbes, Sümela Manastırı, dünya antik çağdaki 7 harikasından biri sayılan Halikarnas Mozolesinden, Pamukkale travertenlerine kadar sayısız doğal ve insan yapımı şaheserin aslına uygun kopyalarını yer almaktadır .
  • İstanbul Eserler bölümünde, Topkapı sarayı, Sultanahmet cam, Çırağan sarayı, Ayasofya, 15 Temmuz şehitler köprüsü, Kız Kulesi, VefaLses gibi simge yapılarını bir araya getiriyor.
  • Yurt Dışı Eserler, Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev, Mimar Hayrettin’in en önemli yapıtlardan Mostar Köprüsü ve çok daha fazlası sizleri bekliyor.

Miniatürk’e Nasıl Gidilir?

Miniatürk Beyoğlu Belediyesine bağlı Sütlüce semtinde yer almaktadır. Müzeye metrobüs ile Halıcıoğlu durağında indikten sonra 41 ST belediye otobüsü veya dolmuşla ulaşılabilir. Eminönü’nden kalkan 47, 47E,47Ç ve 47N hatları da Miniatürk’e ulaşım için diğer bir yöntemdir.

Beylerbeyi Nerede? Haritası, Beylerbeyi Nereye Bağlı? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*