Türkiye Konut Fiyatlarında Dünya Lideri!

Türkiye Konut Fiyatlarında Dünya Lideri! Uluslararası Para Fonu (IMF) konut fiyatlarının dünyada en çok arttığı ve en fazla düştüğü ülkelerin sıralamasını yaptı. Bu sıralama da Türkiye’de konut fiyatları son bir yılda yüzde 30’un üzerinde artması ile dünyada konut fiyatının en çok arttığı ülke oldu. Özellikle son bir sene içinde Türkiye konut fiyatlarında dünya birincisidir.

Türkiye Konut Fiyatlarında Dünya Lideri

Uluslararası Para Fonu (IMF) Küresel Konut İzleme Raporuna göre 2020 yılı üçüncü çeyrek verilerin de önceki yılın aynı dönemine göre konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke % 13.1’lik artış ile Türkiye olmuştur. 63 ülkeyi kapsayan rapora da Lüksemburg % 12.7’lik artış ile ikinci olurken, Hırvatistan ise % 9’luk artış ile üçüncü sırada yer almıştır.

Türkiye Konut Fiyatlarında Dünya Lideri!

Haber Türk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım’ın “Konut zirvedeyken, borsa niye dipte?’ adlı köşesinde konut sektörünü ve borsayı kaleme aldığı yazısında;

“Şirketlerin piyasa değeri düşüklüğüne konut fiyatlarında yaşanan yüksek artışlar net bir belirti. Reel bir yatırım olarak konutlar 11.5 senede % 393’lük toplam getiriye ulaşmıştır. Hatta son bir senede Türkiye konut fiyatlarında dünya birincisidir.

Bu getiriye, ev fiyatlarının % 5’i kadar görülen senelik kira gelirleri eklendi. 11.5 sene için % 60 reel bir getiri düşük de değil, yüksek de değil. Olması gerektiği doğrultudadır.

Ancak neresinden bakılırsa bakılsın şirketleri temsil eden hisse senetlerinin performansını üçe katlayan ev fiyatları gerçeği değişmeyecektir. Konut fiyatlarında dünya lideriyken, hisse senedi performansında tam tersi olarak dünya sonuncusuyuz. Türkiye’de konut fiyatları ya çok arttı ya da hisse senedi fiyatları çok düştü. Uluslararası fiyatlar ise borsanın çok düşük kaldığına işaret edilmektedir.”

Satılık Dairelerin Fiyatları Yüzde 29 Arttı! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*