Noterden Verilen Vekalet Nasıl İptal Edilir? Azilname Nedir? Azilname Örneği?

Noterden Verilen (Vekalet Nasıl İptal Edilir). Azilname Nedir? Azilname Örneği? Çeşitli nedenlerden dolayı noter huzurunda bir başkasına vekalet veren kişiler belirli bir zaman sonrasında bu verilen vekaleti iptal ettirmek istemektedirler. Peki noter huzurunda verilen bu vekalet karalı iptal edilebiliyor mu? Verilen vekalet nasıl iptal edilir? 

Vekalet Nasıl İptal Edilir

Vekalet Nasıl İptal Edilir?

Noterler üzerinden vekalet verildikten sonra bu vekalet iptal edilebilmektedir. Bu iptal işlemi azilname sayesinde olmaktadır. Notere giderek azilname düzenlemek istediğinizi söylerek vekaletname iptali işlemini başlatabilirsiniz. Peki azilname nedir?

Azilname Nedir?

Vekâlet veren kişi, vekil olarak atadığı kişiden bu hakları geri almak istemesi durumunda düzenlediği özel belgeye azilname denmektedir. Vekâletin iptali düzenlenen azilname ile yapılmaktadır. Bu nedenle vekâletin iptali işleminde aynı noter üzerinden işlem yapılması zorunluluğu bulunmamakta olup kişi istediği noterden bu belgeyi çıkarma hakkı bulunmaktadır.

Noter Vekalet İptal Ücreti ?

Çeşitli nedenlerden dolayı noter huzurunda bir başkasına vekalet veren kişiler belirli bir zaman sonrasında bu verilen vekaleti iptal ettirmek istemektedirler. Bu durumda ise noter vekalet iptal ücreti talep etmektedir, bu durum düzenleme ücreti içerisinde yer almasından dolayı şuan olarak güncel tutar 150.00 TL olarak istenmektedir.

Kadastro Mahkemesi Nedir? Görevleri Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

Azilname Örneği

…….. NOTERLİĞİ’NE;

AZİLNAME

AZİL EDENİN ADI SOYADI        :

ADRESİ                                            :

AZİL EDİLEN                                 :

AZİL EDİLENİN ADRESİ                         :

……..Noterliği’nin …… yevmiye no’lu vekaletnamesiyle sizi vekil tayin etmiştik. Şimdi ise gördüğümüz lüzum üzerine sizi bu günden itibaren vekaletten ve vekaletname ile tarafınıza verilmiş olan tüm yetkilerden azlettik. Bundan sonra bu vekaletnameye dayanarak adımıza herhangi bir işlem yapmaya yetkili bulunmadığınızı bildiririz.  …/…/…

AZLEDEN

İSİM SOYİSİM

Sayın noter bu azilnamenin bir nüshasının muhataba ile tebliğini bir nüshasının dairenizde saklanmasını, diğer nüshasının da tarafımıza verilmesini talep ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*