Aralık Ayı Kira Artış Oranları Ne Zaman Belli Olacak?

Aralık Ayı Kira Artış Oranları Ne Zaman Belli Olacak? Her ay düzenli olarak açıklanan TÜİK rakamları ev sahibi ve kiracılar tarafından takip edilmektedir. Peki, Aralık ayı için kira artış oranı ne zaman belli olacak?

Ev sahipleri ve kiracılar her ay açıklanan TÜİK rakamlarını merak etmekte. Borçlar Kanunu’na göre, kira artışında son 12 aylık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) baz alınarak kira artışı uygulanıyordu fakat 2019 yılının başında yapılan düzenleme ile, kira artışları 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE) göre yapılmaya başlandı. Aralık Ayı Kira Artış Oranları

Aralık Ayı Kira Artış Oranları Ne Zaman Belli Olacak?

Aralık Ayı Kira Artış Oranları Ne Zaman Belli Olacak?

Aralık ayında en fazla ne kadar zam yapılacağına dair detaylar 03.12.2021 tarihinde yani bugün belli olacak. TÜİK kira artış hesaplamalarında kullanılan enflasyon rakamlarını yarın açıklayacak.

Enflasyon Ve Kira Artış Oranı İlişkisi 

Konutlarda kira artışı, bir önceki kira yılının Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (Yİ-ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde hesaplanmaktadır.

Ev sahipleri kiralık evlerinin zam oranında ÜFE değerini geçemiyor ve kira zamlarında ÜFE’nin son 12 aylık ortalaması baz alınıyor. Bu rakam, ev sahibi ve kiracılar için kira bedellerindeki artış oranının yasal üst sınırı olarak kabul ediliyor. Aralık Ayı Kira Artış Oranları

Fırtına Hasarını Sigorta Karşılar Mı? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*