Türkiye Konut Fiyat Artışında İlk Sırada Yer Aldı!

Türkiye Konut Fiyat Artışında İlk Sırada Yer Aldı! Türkiye konut fiyat artışında zirvedeki yerini koruyor. Knight Frank’in 2021 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre;  konut fiyat artışında yüzde 35,5’lik orana sahip olan Türkiye, dünya genelinde birinci sırada kendine yer buldu. 

Türkiye Konut Fiyat Artışında İlk Sırada Yer Aldı

2021’de konut satışlarında rekor kıran Türkiye, değer artışında da dünya genelinde zirvede yer aldı. Sabah’tan Seda Tabak’ın haberine göre; 56 ülke ve bölgenin değerlendirildiği ‘küresel konut fiyat endeksi’nin üçüncü çeyrek verilerini açıklayan İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, 2020 üçüncü çeyrek ile 2021 üçüncü çeyrek arasındaki bir yıllık sürede konut fiyatının en çok Türkiye’de değerlendiği bilgisini paylaştı. 

Türkiye Konut Fiyat Artışında İlk Sırada Yer Aldı!


Mart ayında konut fiyatlarının en çok artığı ülke Türkiye oldu. Türkiye’de konut fiyatları yüzde 35,5 yükselirken, Türkiye’yi yüzde 22,1 artışla Yeni Zelanda, yüzde 16,6 artışla Lüksemburg izledi.

ABD’de konut fiyatları da aynı dönemde yüzde 13,2 artarak 2005’ten bu yana en hızlı artış meydana geldi.

Rapora göre, konut fiyatlarındaki artışın önümüzdeki aylarda hız kesmesi bekleniyor. Bunun en önemli nedeni mali teşviklerde yavaş yavaş sona gelinmesi.

Aşı kampanyalarıyla birlikte normalleşmenin hızlanması da fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor.

Son 20 Yılın Rekoru

IMF Küresel Konut Fiyat Endeksi 2020 yılı dördüncü çeyrek itibariyle tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. 2000 yılının 100 olarak kabul edildiği endeks, 2020’un dördüncü çeyreğinde 167,2’yi görerek rekor kırdı.

Konut fiyatları Rusya’da yüzde 9,1, Kanada’da yüzde 10,7, Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 7.8, Fransa’da yüzde 6, İngiltere’de yüzde 5.9, Çin’de ise yüzde 2.2 artış gösterdi.

Avrupa Pandeminin Şokunu Atlatamadı

NEVITA Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde enflasyon da hesaba katıldığında değer artışı yerine değer kaybı yaşandığını dile getirdi. Akbal, şunları söyledi”İspanya, İtalya, Fransa ve İngiltere pandemi yılı 2020’de ağır bir yıl geçirdiler. Tüm bu ağır resme karşın konut sektöründe Avrupa’da salgın döneminde sadece İngiltere’de teşvikleri gördük. Türkiye ise üçüncü çeyreğe kadar önemli bir teşvik açıklamadı. Buna rağmen konut satış adedinde en hareketli piyasa olmayı sürdürüyor” açıklamasını yaptı.

En İyi Yatırım Aracı Gayrimenkul


COLDWELL Banker Türkiye ve Ülke Başkanı Gökhan Taş, Knight Frank’ın üçüncü çeyrek rakamlarının sürpriz olmadığını dile getirdi. Önceki raporlarda da Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını hatırlatan Taş, şöyle devam etti: “Pandemi sonrası en iyi yatırım aracının gayrimenkul olmasının bir kez daha anlaşılması konut alım talebini canlı tutuyor. Değer artışında dünya lideri de olsak daha gidecek çok yolumuz var. Herkes bu potansiyeli de satın alıyor. “

Konutlarda Zamlar İptal Oluyor! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*