Kilyos Nerede? Kilyos’a Nasıl Gidilir? Kilyos Yol Tarifi

Kilyos Nerede? Kilyos’a Nasıl Gidilir? Kilyos Yol Tarifi Kilyos, İstanbul’un Avrupa Yakası’nın Karadeniz kıyısında, Sarıyer ilçesine bağlı yerleşim alanıdır. Haçlı Seferleri döneminde bölgede yaşanan karışıklık sonrasında, Osmanlı hakimiyetine giren Kilyos, levanten nüfusuyla gelişme göstermiş, kozmopolit bir yerleşim merkezi haline gelmiştir. 1930 yılına kadar Çatalca ilçesine bağlı bir nahiye olan Kilyos, yine 1930 yılında yapılan yönetsel düzenleme sonucunda kurulan Sarıyer ilçesine dahil edilmiştir. Kilyos’un adı Cumhuriyet döneminde  Kumköy olarak değiştirilmiş olsa da günümüzde hala yaygın olarak Kilyos adı kullanılmaktadır. Ayrıca kilyos denildiğinde akla ilk gelen yerler arsında, Kilyos Plajları ve Beachler’dir. Kilyos plajları, İstanbul’un en büyük ve temiz sahil şeridi unvanına sahip olan bir yerdir.

Kilyos Nerede

Kilyos’un yerli halkı Rumlardan oluşuyordu. Fakat, diğer köyler gibi Kilyos’ta 1877 Rus Harbi (93 Harbi) sebebiyle göç aldı. 1923/1924 mübadelesi sonucunda köyde Rumlardan hiç kimse kalmadı. Zamanla değişik yörelerden göç alan köyün yerleşik halkı karışık bir halk oldu.

Kilyos’ta plajlardan başka bir çok önemli tarihi eser de bulunmaktadır. Kilyos Kalesi, 3 adet su terazisi, 2 adet taş iskelesi, kayıkhane ve tahlisiye binaları, koruganlar ve çınar ağacı köyün tarihi eserleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Kilyos’a Nasıl Gidilir? Kilyos Nerede?

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı bir yerleşim yeri olan Kilyos; Sarıyer ilçe merkezine 10 km, İstanbul’a 30 km, havaalanına 50 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kilyos’ ulaşım için:

Özel aracınız ile Sarıyer üzerinden ve ya Maslak istikametinde Bahçeköy geçişini kullanarak tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarını kullanarak Kilyos’a gidecekseniz; Şehit Mithat Yılmaz Caddesi üzerinden kalkan minibüsler ve Sarıyer İlköğretim Okulunun önünden kalkmakta olan İETT otobüsleri ile buraya ulaşabilirsiniz.

Cihangir Nerede? Nasıl Gidilir? Cihangir Yol Tarifi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*