Bağdat Caddesi Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Bağdat Caddesi Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi? Bağdat Caddesi ya da kısaca “Cadde” İstanbul’un Asya kıtasında bulunan; Kadıköy Belediyesi sınırları içerisinde; Kızıltoprak’tan başlayarak; Maltepe Belediyesi sınırlarındaki Cevizli‘ye kadar devam eden İstanbul’un en ünlü bir caddelerinden biridir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde; İstanbul’un fethedilmesinden daha önce; Bizans İmparatorluğu’nu Anadolu’ya bağlayan bir yol olarak; ticaret kervanları ve ordular tarafından kullanılmaktaydı.

Osmanlı’nın İstanbul’u ele geçirmesinden sonra; Anadolu’ya doğru yapılacak sefer hazırlıklarını da günümüzde artık var olmayan ama isminde bir garı olan Haydarpaşa Çayırı’nda toplanır ve bu noktada hazırlıklar yapılmaktaydı. Bu sebep ile; Osmanlı Ordusu için de oldukça önemli bir konumu bulunmaktaydı.

Bağdat Caddesi’nin ismi ise IV. Murat döneminde verilmiştir. Irak’ın Bağdat’ı geri alabilmek için “Bağdat Seferi” düzenlenmekteydi. Osmanlı bu savaştan zaferle döndükten sonra; İstanbul’dan sefere çıkarken gittiği yol da Bağdat ismini almıştır.

Ancak o dönemde Bağdat yolu daha farklıydı; Üsküdar Meydanı’nda başlar, Karacaahmet Mezarlığı ve Haydarpaşa Çayırı’ndan geçerek Bostancı Köprüsü’ne ulaşan bir güzergâhta yer almaktaydı.

Günümüzdeki mevcut Bağdat Caddesi üzerinde de; Osmanlı döneminde çeşmeler ve namazgâhlar bulunmaktadır: Haydarpaşa Çayırı’nda bulunan Ayrılık Çeşmesi, yıkıldıktan sonra adlarını bulundukları semtlere veren Söğütlüçeşme ve Selamiçeşme olmuştur.

Bağdat Caddesi’nin zengin insanların muhiti olmasının sebebi ise; II. Abdülhamit dönemine başlamıştır. Padişah’ın sarayına yakın oturmak isteyen paşalar, devlet görevlileri ve zengin tüccarlar; Kadıköy’de arazi alarak köşkler, konaklar ve evler yapmıştır. Günümüzde bu evlerden bir kaçı hala mevcuttur; bunlar Bağdat Caddesi’nin ilk evleridir.

Bağdat Caddesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Caddebostan, Kadıköy konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Bağdat Caddesi konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Bağdat Caddesi – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 16, 16D, 4, ER2, GZ1
  • Tren: MARMARAY
  • Minibüs / Dolmuş: DOLMUŞ: D-36, KADIKÖY – BOSTANCI

Kadıköy Salı Pazarı Nerede? Kadıköy Salı Pazarına Nasıl Gidilir? hakkında daha fakz abilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*