Veraset İlamı Noter Ücreti 2021 Ne Kadardır?

Veraset İlamı Noter Ücreti 2021 Ne Kadardır? Kişinin hayatını kaybetmesi durumunda yakınlarına miras bırakacağı hak ve borçlarının kimler arasında paylaştırılması gerektiğini belirleyen resmi belgeye veraset ilamı denir.

Veraset İlamı Noter Ücreti 2020

Veraset İlamı Belgesi TMK’nın ‘’Mirasçılık Belgesi’’ başlıklı 598. maddesinde düzenlenmiştir.” Mirasçılık belgesi” olarak adlandırılan, kişilerin mahkeme kararı ile veya noter aracılığıyla mirasçı olduklarını belgeleyen evraktır. Ayrıca bir kişinin miras bırakan kişi ile arasında soy bağı varsa noterden veraset ilamını alabilir. Mirasçının miras bırakan kişi ile soy bağının bulunmaması durumunda veraset ilamına sadece Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulunulduğu zaman alına bilinmektedir. Veraset İlamı Noter Ücreti 2021

Veraset İlamı Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

Veraset ilamını noterlikten ve ya mahkemeden talep edilebilir. Her iki yol içinde mirasçıların belirli belgeleri hazırlamaları gereklidir. Bu belgeler şunlardır;

  • Ölüm belgesi,
  • Nüfus kayıt örneği
  • Veraset ilamı isteği dilekçesi ile başvuru yapılabiliyor.

Veraset İlamı Sorgulama Sistemi

16/12/2016 tarihinden sonra mahkemeye başvurarak düzenlenen veraset ilamı belgeleri https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden sorgulanabilmektedir. Öncelikle her vatandaşın e devlet şifresini alarak T.C. kimlik numarası ile e devlet sistemine giriş yapması gereklidir. Daha sonra arama butonuna “veraset ilamı sorgulama” yazılarak Adalet Bakanlığı tarafından sunulan bu hizmetten faydalanabilir. Daha sonra yapılması gereken ikinci işlem ise miras bırakanın T.C. kimlik numarasını sisteme girmek ve sorgulama butonuna basılarak veraset ilamı sorgulama işlemini tamamlayabilirsiiz.

Veraset İlamı Ücreti 2021

2021 yılı itibari ile veraset ilamı noter aracılığı ile düzenlendiğinde ödenmesi gereken ücret yaklaşık 220TL – 350 TL’dir. Ancak alınan ücretleri noterden notere farklılık gösterebilmektedir.

Veraset ilamı Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından düzenlendiği durumda da 25 TL başvurma harcı, 54,40 TL karar ilam harcı ve tebligat giderleri için de bir miktar gider avansı yatırılması gerekir.

Tabiyet Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*