MDF Nedir? MDF Örnekleri

MDF Nedir Evlerde, ofislerde, restoranlarda tüm yaşam alanlarında birbirinden farklı renk ve yüzey seçeneklerine sahip olması ile dekoratif kâğıt kaplı MDF, dekorasyonda farklılık yaratan temel malzeme olarak bilinmektedir.

MDF Nedir

Dokunduğumuz pek çok alanda MDF olduğunu söylemek mümkün. MDF kavramı Medium Density Fiberboard kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Orta yoğunluktaki lif levha anlamına gelmektedir.

MDF Nasıl Üretilir?

MDF levhaların yaklaşık %90’ını odun oluşturmaktadır. Kullanım alanlarında istenen özelliklerin karşılanabilmesi için sert ve yumuşak ağaçların belirli bir oranda birleştirilmesi ve çeşitli işlemlerden geçmesi sonucu elde edilen odun parçaları, yoğun buhar verilerek özel bıçaklar sayesinde liflerine ayrılmaktadır. Sonrasında ise bu liflerin birbirine tutunmasını sağlayacak özel yapıştırıcılar ve sertleştiriciler lif ile harmanlanır.

Karışım, sıcak hava ile istenilen rutubet değerine kadar kurutulmaktadır. Kurutulan lifler, homojen şekilde üretilmek istenen ürünün özelliğine bağlı olarak serilmektedir. Bu işlemin ardından ilk presleme işlemiyle kabataslak hatları verilen levha, ikinci presleme ile uygun sıcaklık ve basınç ile birlikte liflerin birbirine iyice yapışması sağlanır.  Son aşamada presten çıkan levhalar soğuması için bekletilir. Belirlenen soğuma süresini tamamlandıktan sonra istenilen kalınlığa ve pürüzsüz yüzeye sahip olmaları için zımpara işlemi gerçekleştirilerek son kullanıma hazır hale getirilir.

MDF Özellikleri

  • MDF, ısıya ve neme karşı oldukça dayanıklıdır.
  • MDF tabla yüzeyi düz ve pürüzsüzdür.
  • Boyama için elverişlidir.
  • Kaplama yapmak için yüzeyi uygundur.
  • MDF, doğal ahşap ürünler ve diğer mühendislik ürünü olan kontrplak levhaya göre daha ucuzdur.
  • Kolay şekil alır. Yüzeyi kadar kenarları da düzgündür ve istenilen dekoratif modeller oluşturulabilir.

Olumsuz Özellikleri

  • MDF, lif yoğunluğu yüksek olduğundan oldukça ağır bir malzemedir.
  • MDF, vida tutumu açısından doğal ahşaplara göre zayıftır.

Kesici aletlerin kolay hareketi neticesinde, istenilen modeli oluşturmak için yavaş ve dikkatli olmak gerekir.

Bahçe Duvarı Nedir? Bahçe Duvarı Örnekleri 2021 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*