Niş Ne Demek? 2021 Niş Örnekleri

Niş Ne Demek? Mimari yapılarda duvar içinde bırakılan kullanım alanlarına, duvar içi rafa verilen isimdir. Çok eski zamanlardan beri kullanılan bir mimari tasarımdır.

Niş Ne Demek

Binalardaki duvar süslemeleri arasında hem işlevsel hem de görsel olarak önemli bir yere sahiptir. Süsleme veya değişik amaçlar için duvar içine oyulan, üstü kemerli girinti veya raftır.

Bu girintilere çoğunlukla vazo, heykel gibi sanat yapıtları yer almaktadır. Romalılar nişi, yapılan hem  içinde hem de dışında kullanmışlardır. 

Niş Ne Demek?

Niş inşaat terimi olarak, çoğu zaman üstü kemerli duvar hücresi anlamında kullanılırken, dekorasyon terimi olarak;  geniş bir mekâna açılan ve genellikle içlerine eşya koymak amacıyla duvara oyulmuş, çoğu üstü kemerli ve mukarnaslı duvar girintisi anlamına gelmektedir.

Niş Ne Demek

Niş dekorasyonundan yararlandığınız zaman televizyon ünitesi, şömine, raf, vitrin ve kitaplık gibi benzeri amaçlar ile kullanabileceğiniz ek alanlar elde etmiş olursunuz. Mekânda alan tasarrufu sağlamak aynı zamanda küçük girintilere sahip ve hayal ettiğiniz dekorasyonu gerçeğe çevirmek için de büyük bir avantaj sağlar. Duvarda kalan boşlukları istediğiniz gibi kullanıyor olmanız, dekorasyon stilinizi uygularken daha özgür olmanıza yardımcı olmaktadır. Aksesuarlarınızı, ufak eşyalarınızı ya da kitaplarınızı sergileyebileceğiniz nişler sayesinde kişisel zevklerinizi de dışarıya başarılı bir biçimde yansıtabilirsiniz.

Niş Ne Demek

Yatak odalarında da niş kullanımı oldukça yaygındır. Dekoratif amaçlı kullanılan nişlerin iç bölgelerine duvar kâğıtları ve ışıklandırmalar yerleştirebilirsiniz. İç kısımlara duvar kâğıdı koyarak kullanacağınız bir nişi tablo ile destekleyerek harika bir duvar dekorasyonu elde edebilirsiniz Evinizin her bölgesinde alan tasarrufu sağlayabileceğiniz niş dekorasyonu aynı zamanda banyolarda da kullanabilmeniz mümkündür. Duvara açılacak olan bir niş içerisine raf monte ederek onu dolap şeklinde kullanma imkânınız bulunmaktadır. Ayrıca renk dengesini sağlayabilmek için de nişlerden yararlanabilirsiniz. Banyonuza bir niş dekorasyonu uyguladığınız zaman bütün eşyalarınızın ve banyonuzun daha estetik ve geniş görünmesini sağlayabilirsiniz

İki Renkli Mutfak Dolapları Örnekleri 2021 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*