Bahçe Duvarı Nedir? Bahçe Duvarı Örnekleri 2021

Bahçe Duvarı Nedir? Bahçeleri diğer parsel, yol gibi yakın alanlardan ayıran duvarlara bahçe duvarı denmektedir. Geçmişten günümüze kullanılan ihata duvardı da aynı anlamı taşımaktadır.

Bahçe Duvarı

Çevreleyen, kavrayan anlamına gelen ihata duvarı bahçe ve binaları çevrelemek amacıyla yapılmaktadır.  Bahçe duvarlarının yapılma amacı bir bina ve ona bağlı bahçeleri ayırma, sınırlama ve koruma işlevlerini gerçekleştirmektir. Farklı malzemeler ile bahçe duvarları yapılabilmektedir. Bu duvarların ana fonksiyonları gereği sadece kendilerini taşımaktadır. Üzerlerine yapılabilen parmaklık gibi tamamlayıcı elemanlar haricinde farklı malzemeler yapılmamaktadır.

Bahçe duvarlarının yapımı ruhsata tabi olmamıştır. Toplam inşaat alanı hesaplanırken bahçe duvarı inşaatı hesaplanmaz.  Ancak bahçe duvarlarının yüksekliği planlı ve plansız alanlar yönetmeliklerine dâhildir.

Bahçe Duvarı Nasıl Olmadır?

Bu duvar yapılırken, planlı alanlar yönetmeliğine göre ana yapıdan bağımsız bir şekilde taban alanına dâhil edilmemektedir. Planlı olarak yapılan bahçe duvarlarında cephe yola bakıyorsa yüksekliği 0,5, yola bakan cepheye daha uzak ise en fazla 2 metre olarak yapılmalıdır. Ek olarak bu duvara görüş mesafesini engellemeyecek şekilde 1 metrelik parmaklıkta eklenebilmektedir.

Bir yapıya bu duvarı inşa edebilmek için ruhsat çıkarmaya gerek yoktur. Bahçe duvarını iskele kurumu yapacaksa ruhsat alınması gerekmektedir. Planı bulunmayan ve herhangi bir belediyenin sınırları içinde kalan bahçe duvarının yüksekliği de yönetmelik ile sınırlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre cephe yol tarafında ise 1 metre, gerisinde kalıyorsa  en fazla 1.5 metre olarak belirlenmiştir. Görüş engellenmeyecek şekilde parmaklık takılmasına izin verilmiştir.

Bu duvarı uygulaması eğimi olan yerlerde uygulanıyorsa bunun yapımının belirlenmesi belediye tarafından yapılmaktadır. Okullar, cezaevleri, ibadet yerleri, sanayi yerlerindeki bahçe duvarları bu kısıtlamaların dışında kalmaktadır.

Country Mutfak Ne Demek? 2021 Örnekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*