İstanbul’daki Riskli Binalar Yenilenecek!

İstanbul’daki Riskli Binalar Yenilenecek! İstanbul’da binaları yenilemek için KİPTAŞ tarafından başlatılan “İstanbul Yenileniyor” platformuna başvurular artıyor.

İstanbul'daki Riskli Binalar Yenilenecek

İstanbul’daki Riskli Binalar Yenilenecek!

İstanbul’da binasını yenilemek isteyen vatandaşlar, hem online olarak hem de her gün başka ilçede mobil araçlarda yapılan danışmanlık ofislerine başvuru yaparak binaların yenilenmesi için talepte bulunabiliyorlar. Haberlere göre; gelen vatandaşlara dönüşüm teklifi yaptıklarını söyleyen KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, hak sahiplerinin riskli yapılarının maliyetine yenilendiğini dile getirdi.

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, KİPTAŞ’ın finansal garantörlüğü ile borçlanmalar için dönemin koşullarına en uygun faiz ve ödeme koşulları sağlandığını ifade etti ve 3 ay içinde 37 ilçe ve 524 mahalleden 85 bin 973 bağımsız birimde yaklaşık 315 bin kişinin dahil edildiği toplam 2493 başvuru yapıldığını söyledi. Ali Kurt’un verdiği bilgilere göre, en çok başvuru ise Küçükçekmece, Bağcılar, Eyüpsultan, Kartal, Kadıköy, Bahçelievler, Maltepe, Fatih, Üsküdar ilçelerinden yapılmıştır. Yapılan başvuruların sonuca ulaşması için ilgili kanun kapsamında dönüşüm talebi yapan parselde, hisse oranlarının 3’te 2’sine sahip maliklerin uzlaşma sağlaması gereklidir.

Yenilenme Süreci Nasıl İlerliyor?

Ali Kurt “İstanbul Yenileniyor” platformunda hedefin 1999 yılından önce inşa edilmiş olan ve mülkiyet sorunu olmayan tüm riskli yapıları yenilemek olduğunu söyledi ve konuşmasına şunları ekledi:

“Vatandaşlar sisteme kayıt olduktan sonra riskli yapıda olduğunu düşündüğü taşınmazın ada parsel numarasını giriyor. Bizim de uzman ekiplerimiz 10 gün içinde mevcut durumları ve yasal haklarıyla ilgili bir bilgilendirme föyü gönderiyor. Buna ilave olarak vatandaşlarımıza bir önerge gönderiyoruz. Kendi aranızda uzlaşır, 2/3 çoğunluğu sağlarsanız bize başvurun. Biz size bir yenileme bedeli sunacağız. Bunu sağlayıp bize başvurduklarında kendilerine hazırladığımız taslak proje üzerinden bir yenileme bedeli çıkartıyoruz. Bu listemizin içerisinde nasıl bir inşaat yapacağız, hangi malzemeleri kullanacağımızı da söylüyoruz. Bu rakamları kabul ettikleri zaman sahaya girip interaktif süreci başlatıyoruz. Proje detaylarında anlaşıyoruz. Tahliye ediyor, yıkıyor, yeni yapılarını veriyoruz. Bağcılar’da bir pilot uygulamasını yaptık.”

Garantör KİPTAŞ

“Sistemin tüm garantörü KİPTAŞ. Vatandaşımız isterse 24 ay sıfır vadeyle KİPTAŞ’a borçlanabileceği gibi eğer taksitler yüksek gelirse banka kredisi kullanabilir. Bu aşamada da KİPTAŞ, vatandaş adına da kefil oluyor. Şu ana kadar olağanüstü bir ilgi ile karşı karşıyayız. 37 ilçede başvuru aldık. 2 bin 493 parselden. Toplam 85 bin 973 bağımsız birimi kapsıyor. Bu da 315 bin 500 insan demek. Uzlaşma sağlanırsa bu kadar insanın hayatını kurtaracağız.”

Uzlaşmanın Sağlanması Şart!

“Uzlaşmıyorsa vatandaşın yapısını ne riskli alan ilan ediyoruz ne de yıkıyoruz. En önemli avantajı da vatandaşları, inşaat maliyetinden yenilemeyi taahhüt ediyoruz. Bizim burada bir kâr amacımız yok. İnşaatları yapım maliyetinden yenilemeyi teklif ediyoruz. Bakanlığı’nda açıkladığı verilere göre İstanbul’da 300 bin bağımsız birim acilen dönüşmesi gerekiyor. Biz, gerekli kriterlere sahip tüm yüklenicilerle bu süreçte paydaş olmaya talibiz. O yüzden gelin “İstanbul Yenileniyor” da yüklenici kısmında paydaşımız olun.”

Ev Alacaklara 31 Bin TL Devlet Desteği! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*