Ev Alım Satımında Fiyat Krizi!

Ev Alım Satımında Fiyat Krizi! Habertürk Gazetesi köşe yazarlarından Nagehan Alçı, bugünkü yazısında hızla artan ev fiyatları hakkında düşüncelerini kaleme aldı. İşte Nagehan Alçı’nın yazısı;

Ev Alım Satımında Fiyat Krizi

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Nagehan Alçı, konut fiyatlarını kaleme aldığı yazısına “Her yerde işler çığırından çıkmış durumda. Ev ve otomobil alıp, satmak adeta açık artırmaya bağlandı” ifadelerine yer vererek başladı. Alçı, yazısını şu şekilde devam etti:

Sabah ilan edilen fiyatla gezdirilen evler için akşam aynı fiyata el sıkışılamıyor. Satıcı uçan dolara bakıp ilan ettiği fiyatı verene hatta o fiyatın üzerine çıkana dahi malını satmaktan vazgeçiyor. Vazgeçmeyip tapuya gelen ama tapuda dahi fiyatı değiştirmeye kalkan ve birbirine girenler var.

Ev Alım Satımında Fiyat Krizi!

Herhangi bir emlak ofisine girin ve son günlerdeki durumu sorun. Tabii içeride birini bulabilirseniz… İster alt derece evlere ister üst derece evlere bakın, hepsi kapışılıyor. Tüm emlakçılar harıl harıl satış yapıyor. Fiyatlar saatler içinde katlanırken alıcılar bu fiyatlara sanki bedava mal varmış gibi saldırıyor.

Ortam öyle oynak ki sözünü tutan yok denecek kadar az. El sıkışma, anlaşma gibi tabirler artık pek bir şey ifade etmiyor. Hatta verilen kaparolar bile ertesi gün “Dolar kurundaki değişiklik nedeniyle anlaşma şartları değişti” denerek iptal ediliyor. Türkiye çok ilginç bir dönemden geçiyor.

Uçan fiyatlar ile dar ve sabit gelirlinin her geçen gün fakirleşmesi de bir gerçek, döviz ve altın birikimi olanlara bu ortamda kıran kırana ev, araba, arsa satılması da… Malı, mülkü, arabası, dövizi, altını olanlar bu enflasyon fırtınası ile orta sınıftan üst-orta sınıflara doğru ilerleme duygusuyla mutlu oluyor. TL borç alanlar borçları eriyor diye bayram ediyor.

Türkiye’de mevcut mevduatların yüzde 65’i şu an döviz cinsi varlıklarda. Bunlar da kriz duygusu değil bilakis geçici zenginleşme hissi yaratıyor.

Türkiye’deki mülksüzler sınıfının dikkatle tespit edilmesi gerekiyor. Ne evi ne arabası ne de banka hesaplarında herhangi bir birikimi olmayanlara çok ciddi sosyal yardımların yapılması ahlaki bir mecburiyet.

Konut Sektöründeki Zam 2022’de Devam Edecek! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*