Hidratasyon Nedir? Hidretasyon Neden Olur?

Hidratasyon Nedir? Son dönemlerde oldukça fazla vatandaş tarafından oldukça fazla sorulan sorulardan biri de hidratasyon nedir? sorusu olmaktadır. Endüstride küçük moleküllü nitelikteki alkollerin elde edilmesi amacı için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem aynı zamanda alkenlerin hidrasyonu olarak da adlandırılmaktadır.

Hidratasyon Nedir


Portland çimentosu su ile karıştırıldığında, klinker mineralleri ile su arasında malzemenin sertleşmesine ve katılaşmasına neden olan bir kimyasal tepkime meydana gelmektedir. Bu süreç hidratasyon” olarak isimlendirilir ve süreç sonunda “hidratasyon ürünleri” meydana gelmektedir.

Hidratasyonun ortaya ısı çıkaran davranışı pek çok sakıncalara neden olur. Priz ve sertleşme esnasında meydana gelen ısı sonunda betonun sıcaklık derecesi normalin üzerine çıkar. Betonun sıcaklık derecesinin artması ile yapılarda çatlakların meydana gelmesine sebebiyet verir.

Hidratasyona Etki Eden Faktörler

Hidratasyon hızına ve ısısına, çimento ana bileşenlerinin yanında başka faktörlerde aynı zamanda etkisini göstermektedir.

İncelik Hidratasyon Nedir?

Çimentodaki tanelerin ortalama boyutunu ifade etmektedir. Öğütülme işlemine tabi tutulan “klinker + alçıtaşı”, 1 – 200 Jlm arasında farklı boyutlardaki tanelerden meydana gelmektedir. Belirli bir ağırlıktaki “klinker + alçıtaşı” ne kadar ince taneli olarak öğütülürse, elde edilen çimento tanelerinin yüzeylerinin toplamı o kadar artış göstermektedir. Böyle bir durumda, su ile temas eden tanelerin yüzeyinde daha da artış gözükmektedir. Kimyasal reaksiyonlar daha hızlı ve daha iyi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Su Çimento Oranı

Yapılmış olan araştırmalarda, çimentoya eklenen su, hidratasyon suyu ya da hidroksit olarak birleşir, miktarı çimentonun ağırlığının %30 u kadar olması hesaplanmıştır. Uygulamada su: çimento oranının 0.3 – 0.4 olması gerekli ise de genellikle daha yüksek olacağı su: Çimento oranı arttıkça dayanım azalacağı, harcın/betonun işlenmesi kolaylaşacağı öngörülmektedir. Düşük Su: Çimento oranı’nın anlamı harcın yüksek dayanımı ve düşük işlenme olasılığıdır. Beton yapımında ve uygulanmasında bu oran önemlidir, bağlı faktörleri şu şekildedir;

  • Su: Çimento oranına,
  • Agregaya (tür, irilik, biçim),
  • Çimentonun türüne ve kalitesine
  • Sıkıştırma ve kürlemeye,
  • Sıcaklık ve zamana bağlı olarak değişir.
  • Katkılara (plastikleştirici, geciktirici.),

OSB Nedir? OSB Levha Nerelerde Kullanılır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*