Konut Sektöründeki Zam 2022’de Devam Edecek!

Konut Sektöründeki Zam 2022’de Devam Edecek! Habertürk Gazetesi köşe yazarlarından Gökhan Şen, köşesinde konut sektörü zamlarına ilişkin düşüncelerini kaleme aldı. İşte Gökhan Şen’in ‘Konut piyasası Türk Lirası sayesinde rekor kırdı’ başlıklı yazısı.

Konut Sektöründeki Zam 2022’de Devam Edecek!

TÜİK verilerine göre ülkemizde Kasım ayında 170 binden fazla konut satışı gerçekleşti. Bu, bir kasım ayı için rekor seviyeye işaret ediyor. Peki, kur bu kadar yükselmişken, piyasalar oynakken konut nasıl olur da rekora koşar? Neden koşar?

Her şeyden önce neden kasım denilince aklıma iki şey geliyor. Birkaç aydır Merkez Bankasının faizleri indirmesi ile mortgage / ipotekli konut faizlerinin gerilemesi.

Diğer ise Kasım ayında dolar kurunda yaşanan yüzde 43’lük zıplama. Başa sarıp, hızlı dünya turu atıp ardından bu rekorun yorumunu yapmaya çalışalım.

Salgın hastalık ile birlikte tüm dünyada ekonomik bir savaş verildi. Etrafa bolca, ucuz para saçıldı. Mali destekler ve parasal genişleme küresel çapta 25 trilyon dolara yanaştı.

Hal böyle olunca kağıt veya kaydi para karşısında her malın fiyatı arttı. Kauçuk, kereste, lastik top, pamuk, araba ve konut buna dâhil. Enflasyonu yüzde 2’yi bulamayan ülkeler yüzde 30’lara varan konut fiyatı artışları gördüler. Elbette ülkemizde de durum farklı olmadı.

Konut Sektöründeki Zam 2022’de Devam Edecek!

 İşin bize has yanı ve konut alımlarının Kasım’da uçmuş olmasının asıl sebebi ise yurt içinde TL’nin fiyatının erimesi. Başka bir deyişle vatandaşlar paranın getirisini beğenmiyorlar. Bu sebeple paranın erimeye devam edeceğini düşünüyorlar. Bu da enflasyon beklentileri yükseliyor demek. Hatta öyle bir aciliyet duymuşlar ki koşa koşa konut almaya gitmişler.

Param eriyecek, konut pahalılaşacak. Yani param cinsinden konutun değeri artacak. Enflasyon da yüksek olunca borcu ona ezdirme kararı gayet rasyonel. Çünkü bugün ödediğiniz aylık TL konut taksidi bu gidişle 1-2 seneye pul olacak. Vatandaş bunun hesabında. Haksız da değiller fiyatlar konusunda. Çünkü konutta kullanılan malzemelerde korkunç artışlar var.

Bir konut yapılırken en düşük maliyet unsuzu olan ‘emek’ de bu yıl başında sert bir zam görecek.

Sonuç? Gelecek yıl sıfır konutlara ve dolaylı olarak ikinci ele yeni zamlar demek. Tabii vatandaşın alımlar rasyonel olmasına rasyonel ama ufak bir sorun var. Bu alımların yapabilen, kredi alabilecek olan vatandaşlar.

Olmayanlar içinse artan fiyatlar her geçen gün konut sahibi olmayı imkânsız hale getiriyor. Bakın konut sahipliği oranı nasıl da düşüyor. Demek ki eve ihtiyacı olan değil parasını korumaya çalışan ev sahibi oluyor. Bu iş sosyal bir mesele haline dönüşüyor. Hatta çoktan dönüştü. Araç fiyatlarının da alıp başını gittiği düşünülürse. Bir vatandaşın nasıl bir hayali kaldı? Bu soruya mutlaka yanıt vermek gerekir.

Gelir dağılımındaki eşitsizlik hepimizin sorunudur. Benim fikrimce, konuttaki talep mala hücum mantığından ileri geliyor. Gayet rasyoneldir. Fakat koşabilenlerin kendi çıkarları peşinden koştuğu bu ortam toplam genel için sağlıklı değildir. Bu sebeple de milli paramızın bir an önce istikrara kavuşması mecburidir.

Konut Satışında Yabancıların Payı Rekor Kırdı! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*