Saraçhane Nerede? Saraçhane Nereye Bağlıdır?

Saraçhane nerede? Saraçhane’ye nasıl gidilir? Gibi sorular vatandaşlar tarafından araştırılıyor. İşte merak edilen soruların cevabı. Saraçhane, İstanbul’da, merkezi Atatürk Bulvarı ile Şehzadebaşı Caddesi’nin kesiştiği nokta olan; Bozdoğan Kemeri’nin çevresinde ve kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda Zeyrek ve Aksaray, doğu-batı doğrultusunda ise Şehzadebaşı ile Kıztaşı arasında kalan semt. İstanbul Büyükşehir Belediyesi burada yer almaktadır. İstanbul Saraçhane, “Saraçhanebaşı” olarak da bilinmektedir.

Saraçhane Nerede

Saraçhane’nin tarihçesine göz attığımızda ise; Saraçhane’de Roma ve Erken Bizans döneminde inşa edilmiş olan en önemli yapı, bazı kaynaklara göre Hadrianus (117-138), başka kaynaklara göre ise Valens döneminde (364-378) yapılmış olan Bozdoğan Kemeri’dir. Saraçhane’nin asıl gelişimi Osmanlı döneminde olmuş ve  II. Mehmed İstanbul’un fethinden sonra, bugün onun adıyla anılan semtte kendi külliyesini inşa ettirmiş ve 1475’te İstanbul Saraçhanesi’ni kurdurmuştur.  

Şaraçhane’de yaşanan büyük yangınlar ve imar hareketleri semtin fiziki ve sosyal yapısında önemli değişiklikler meydana getirmiştir. Semt esnaf bölgesi özelliğini kaybederek  kentin önemli bir kavşak bölgesi haline gelmiştir.

Saraçhane’ye Nasıl Gidilir? Saraçhane Nerede?

Saraçhane’ye ulaşımda farklı yollar ve araçlar bulunmaktadır. Taksim’den Saraçhane’ye giden otobüsler için, Taksim – Şişhane yönünden gelen Unkapanı – Aksaray – Yusufpaşa – İstanbul Büyükşehir Belediyesi – İBB Binası – Fatih Parkı – İstanbul Manifaturacılar Çarşısı – İMÇ – Haşim İşcan Altgeçidi yönüne giden herhangi bir İETT otobüsüne binerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Haliç Metro İstasyonu’ndan toplu taşıma aracı kullanmadan Unkapanı yönünü takip ederek varabilirsiniz. Saraçhane, Haliç metrosundan 15-20 dakikalık yürüme mesafesindedir. Saraçhane’ye aynı zamanda Hacıosman-Yenikapı metrosunun Vezneciler durağında inerek de kısa bir yürüyüş sonrası ulaşılabilir. Saraçhane’ye yakın mesafede bırakan vapur, metrobüs, tramvay bulunmamakta ancak Saraçahneden geçen minibüs – dolmuş hatları mevcuttur.

Gültepe Nerede? Gültepe Nereye Bağlıdır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*